Strony

wtorek, 7 kwietnia 2020

Najdroższe wielkanocne jaja świata
Jaja Faberge.
Był XIX wiek, rok 1885. W carskiej Rosji, car Aleksander III zapragnął obdarować swą żonę prezentem na Wielkanoc. Miał to być klejnot w formie pisanki. Jajo zostało wykonane w pracowni jubilerskiej w Petersburgu, przez  Piotra C. Faberge, nadwornego jubilera carów. Zarówno pomysł na prezent jak i jego wykonanie zyskało wielki rozgłos, zainteresowanie i wieczną sławę nie tylko w Rosji ale w całym świecie.
Jaja Faberge wykonane były ze złota, srebra, kości słoniowej,  masy perłowej i kamieni szlachetnych.
W pracowni w Petersburgu wykonano 65 sztuk tych niewiarygodnie pięknych dzieł sztuki.
Zachowanych zostało 43 dzieł. w tym: w Moskwie - 10 jaj, w Petersburgu -  9.
Królowa Brytyjska posiada w swych zbiorach 3 jaja, Książę Albert z Monaco - 1. Ponadto w Szwajcarii, Niemczech, Katarze, USA,  w prywatnych zbiorach  pozostaje kilkanaście jaj Faberge.
Jaja Faberge mają wielką,  rosnącą wartość. Wyceniane są na 30 milionów dolarów każde.

Mistrz Faberge inspirował się, w zdobieniu jaj, wydarzeniami historycznymi, wizerunkami członków rodziny carskiej, miniaturami rezydencji. W środku jajka kryła się zawsze niespodzianka, która aż do otworzenia podarunku była ścisłą tajemnicą. Dekoracja jednego z jajek zawierała złotą miniaturę karety z siedzeniami z rubinu, szybkami z górskiego kryształu i koroną na dachu.

To trzeba zobaczyć!https://www.youtube.com/watch?v=5EyeVnQ9ujs

1 komentarz:

  1. Witam.
    Fantastyczny blog. Przepiękne widoki, cudne zdjecia. Niesamowite ujęcia. Bardzo przyjemnie się to ogląda i czyta. Czekam na więcej.
    Ja też mam swojego bloga.
    Również zapraszam do siebie: Masaz blog

    OdpowiedzUsuń