Jest łatwa i szybka w wykonaniu. Delikatna, pożywna, bardzo smaczna. Zupa z dyni - bogactwo karotenu. Numer jeden na jesiennym stole.
Składniki:
1 mała dynia lub połowa większej. Z wielkością dyni musicie początkowo poeksperymentować i kiedy zrobicie już pierwszą swoją zupę z dyni będziecie wiedzieć jaka ilość tego składnika was zadowala.
1 duża łyżka dobrego masła
1 łyżka kwaśnej, gęstej śmietany (na 1 talerz zupy)
1 pęczek natki pietruszki
sól, pieprz
Umyć dynię pod bieżącą wodą, przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne, pokroić na małe cząstki
włożyć do garnka i podlać lekko wodą, dusić pod przykryciem do miękkości. Młodej dyni nie obieramy ze skórki. Jest delikatna i bogata w karoten.
Zmiksować blenderem na gładką masę ale można też zmiksować częściowo, tak aby w kremie widoczne były niewielkie kawałeczki dyni. Posolić, dodać łyżkę masła. Nałożyć do miseczek, przyprawić pieprzem, posypać obficie pociętą zieloną natką pietruszki. Trzeba pamiętać aby zawsze dodawać do tej zupy śmietanę, pieprz i natkę pietruszki już na talerzu, aby zachować aromat i ładny, świeży wygląd zupy. Natka dodana za wcześnie do garnka, przed podaniem, psuje aromat zupy, gdyż pietruszka dominuje całe danie.
Zupę o konsystencji gęstego kremu możemy w każdej chwili rozcieńczyć przegotowaną wodą, tak aby uzyskać odpowiadającą nam gęstość.
Podajemy w porcelanowych miseczkach albo kolorowych kubkach.
Aby lekko podkręcić smak kremu można dodać pocięte, świeże kwiaty nasturcji.
Kwiaty dyni są jadalne. Można smażyć je, obtaczając wcześniej w cieście naleśnikowy, a kiedy włożymy do środka kawałki sera pleśniowego, usuwając wcześniej pręciki nasienne (są gorzkie)
to otrzymamy wyśmienitą, pikantną, atrakcyjną przystawkę.
Kwiat dyni robi doskonałe wrażenie w wazonie.
Jak rośnie dynia...
Super, latwe wykonanie i szybko:) Napewno wyprobuje:) Czekam na wiecej przepisow:)
OdpowiedzUsuńA w pn bede robic jogurt:D
polecam ten przepis urokliwej blogerki, dodaję kawałek czerwonej papryki /kolor+ smak/, teraz można kupić /posadzić wiosną w ogrodzie/dynię hokkaido, którą zawsze przyrządzamy ze skórką....
OdpowiedzUsuńTwój wpis skłonił mnie do szukania informacji w sieci bo nie znam tej odmiany dyni (w dyniach
Usuńjestem początkująca :)). Natrafiłam tam na mnóstwo odmian na forumogrodnicze.info
Rzeczywiście Hokkaido ma wiele zalet. Zaintrygowała mnie dynia Lunga di Napoli... Czuję, że wiosna 2013 to będzie festiwal dyniowy w moim ogrodzie. Dziękuję za inspirację. :)
Zupe z dyni z dodatkiem papryki wypróbuję w sobotę.