Strony

piątek, 17 maja 2013

Zdrowa i prawidłowo funkcjonująca wątroba




Wątroba to narząd wielofunkcyjny, bierze udział w wielu procesach metabolicznych i regulacyjnych:
Reguluje metabolizm węglowodanów
Reguluje metabolizm białka
Oczyszcza, usuwając toksyny
Magazynuje glikogen, witaminy A i D, witaminy z grupy B (w tym B12), żelazo, miedź.
Poprzez żyłę wrotną wątroby(tzw. układ wrotny)  przepływa krew pochodząca z jelit, żołądka i śledziony.  Krew zawiera składniki odżywcze i sole mineralne, które wątroba przetwarza.

Wątroba spełnia rolę ogromnego filtra, którego zadaniem jest usuwanie z przepływającej przez nią krwi różnorodnego materiału toksycznego, na przykład: martwych komórek, związków chemicznych, lipidów,  różnych drobnoustrojów i wszelkich innych ‘odpadów’.

Wątroba przejmuje całą siłę uderzenia toksyn przedostających się do organizmu. Mówiąc prosto:  krew wchodząca do wątroby wchodzi jako ‘brudna’ a powinna wychodzić jako czysta.

Aby wątroba mogła zdrowo funkcjonować, należy więcej  niż dawniej  starać się o prawidłowe jej funkcjonowanie, ponieważ  ma coraz bardziej utrudnione zadanie z powodu tysięcy toksycznych związków, które dostają się do środowiska a potem do organizmu człowieka.

Rośliny:  są spryskiwane środkami chemicznymi (herbicydami, pestycydami, fungicydami) nawożone sztucznie (dla zwiększenia plonów), przenawożone.
Zwierzęta  powszechnie już dostają hormony (dla zwiększenia masy ciała i szybszego wzrostu), antybiotyki, (aby zapobiec ewentualnym chorobom).

Żywność jest wysokoprzetworzona:  oczyszczana, mrożona, poddawana nadmiernej obróbce, uatrakcyjniana przy pomocy chemicznych polepszaczy smaku i wyglądu, przedłużeniu trwałości.

Prawdę mówiąc, to nie ma obecnie żywności zdrowej, wolnej od toksyn, chyba że dysponujemy własnym ogródkiem w którym uprawiamy rośliny bez  chemii (a co z toksycznymi deszczami?).

Dodatkowym, nowym, zagrożeniem jest genetyczna modyfikacja roślin i zwierząt hodowlanych (GMO) o skutkach dla zdrowia której, jak dotąd, wiemy bardzo mało, więc raczej powinniśmy się takiej modyfikacji obawiać.

Skutkiem powyższych zabiegów jest, nie tylko  wprowadzanie toksyn do organizmu, ale też  niszczenie witamin i soli mineralnych, które są konieczne do oczyszczania wątroby i wspierania jej w jej zadaniach.

Na szczęście wątroba ma niezwykle silne zdolności regeneracyjne, i samonaprawcze, pod warunkiem jednakże, że nie zostanie poważnie uszkodzona.


Objawy nieprawidłowej pracy wątroby

  • Słabe trawienie:  wzdęcia, nudności, (szczególnie po zjedzeniu tłustych pokarmów) zaparcia, odkładanie się tkanki tłuszczowej wokół talii, nieświeży oddech, obłożony język.
  • Wahania nastroju, depresja, zamglony umysł, drażliwość, napięcie nerwowe, nawet skłonności  samobójcze, agresja, zły sen.
  • Zapoczątkowanie lub zaostrzenie objawów alergicznych: katar sienny, wysypki skórne, astma. Szczególnie u osób, u których objawy pojawiły się w wieku średnim, winnym jest nieprawidłowo pracująca wątroba.
  • Bóle głowy, łagodzone przez środki przeciwbólowe, które jeszcze dodatkowo obciążają niewydolną wątrobę.
  • Podwyższone ciśnienie krwi, zatrzymywanie wody w organizmie.
  • Wahania stężenia cukru we krwi, co powoduje łaknienie cukru i uzależnienie od słodyczy.
  • Nadwaga i otyłość.
  • Nietolerancja tłustych pokarmów.
  • Chroniczne zmęczenie.
  • Obniżenie libido i trudności  w zajściu w ciążę.
  • Nadmiar ciepła w organizmie – pocenie, nieprzyjemny zapach ciała, uczucie gorąca.
  • Słabe paznokcie, włosy, sztywność mięśni i ścięgien.
  • Liczne brązowe plamki, pieprzyki, piegi na skórze ciała. Wykwity skórne, skłonność do pękających naczynek, trądzik różowaty.
  • Suche, zaczerwienione, swędzące oczy. Natomiast błyszczące, czyste oczy świadczą o dobrym stanie wątroby.
  • Zmniejszona tolerancja na alkohol – szybkie upijanie się, złe samopoczucie po małej ilości alkoholu, nawet po piwie.
  • Nagła silna reakcja alergiczna na leki zażywane dotąd bez podobnych reakcji.

Objawy ciężkiej niewydolności wątroby, –  gdy narząd jest poważnie uszkodzony (marskość, rak, martwica):
żółtaczka, głęboka depresja, krańcowe zmęczenie, duży obrzęk brzucha, niezborność ruchowa, dezorientacja, śpiączka, krwawienie z żołądka do jelit, ciemnoczerwone zabarwienie wnętrza dłoni.


Ciąg dalszy nastąpi, a w nim:
* Dwanaście podstawowych zasad warunkujących poprawę funkcjonowania wątroby.
* Naturalne środki stosowane we wspomaganiu wątroby i pokarmy korzystne dla wątroby.



Wszystko, co napisałam i jeszcze napiszę, pochodzi z książek Sandry Cabot. Dieta oczyszczająca wątrobę oraz Stłuszczenie wątroby.
Sandra Cabot – australijska lekarka z wieloletnią praktyką w zakresie metod naturalnego leczenia. Jest zaliczana do grona lekarzy stosujących tzw. medycynę żywieniową, czyli leczenie przez odpowiednie żywienie.
 


.


11 komentarzy:

  1. Swietny artykuł, czekam na wiecej. Mam pytanie tylko odnosnie pieprzyków, czy ich pojawianie się nie świadczy o dobrej pracy watroby, ze ona sie oczyszcza i stad te pieprzyki? Do tej pory tak myslalam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdrowa wątroba = zdrowa skóra.
      Przebarwienia, pieprzyki, plamy tzw. wątrobowe, trądzik ropny, różowaty, pękające naczynka na twarzy, zaczerwieniona skóra twarzy, świadczą o niedomaganiu, wadliwej pracy a nawet o otłuszczeniu wątroby. Gdy wątroba zaczyna się oczyszczać, regenerować = uzdrawiać, to równocześnie poprawia się stan skóry i wszelkie jej defekty (skóry) zaczynają powoli ustępować. Poprawa stanu wątroby zdecydowanie i w sposób widoczny, przekłada się na stan skóry.

      Usuń
  2. Wiesz co kiedyś na Bioslone ktos napisal, ze widzi ze jego watroba zaczyna sie oczyszczac i lepiej pracowac, poniewaz ma wysyp nowych pieprzykow, ktorych wczesniej nie bylo - wiec tak zrozumialam, chyba zle;/ Z tego co piszesz wnioskuje ze pieprzyki zaczna znikac, gdy stan watroby sie poprawi, tak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widocznie błędnie to interpretowaliśmy. Opierając się na swoim i moich znajomych przykładzie, muszę przyznać rację S. Cabot. Myślę, że można oczekiwać śmiało takich rezultatów uzdrowienia wątroby jak zanikanie pieprzyków, ponieważ właśnie obserwuję to u siebie: znikają te pieprzyki, które powstały ostatnio (najmłodsze). :) Niektóre dużych rozmiarów.

      Usuń
  3. Zainteresowałam się tym tematem. Wiem, że mam wątrobę i parę innych rzeczy a nie mam świadomości jaka jest ważna. Mam problem z nadwagą i cerą. Od kilku dni stosuję ostropest i mam nadzieję że to wspomoże moją wątrobę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sam ostropest to za mało w takiej sytuacji. Należy przede wszystkim wyeliminować z pożywienia gluten, czyli wszystkie produkty oparte na mące.I oczywiście zadbać o wątrobę. :)

      Usuń
  4. Nie jestem przekonana że szybkie upijanie się jest objawem nieprawidłowej pracy wątroby, osoby nadużywające alkoholu (z mocno nadwątloną wątrobą) upijają się wolno, natomiast osoby niepijące, młode i względnie zdrowe właśnie szybko

    OdpowiedzUsuń
  5. Alkoholicy są tak przyzwyczajeni (organizm jest przyzwyczajony) do alkoholu, że dla ich organizmu nie jest on niczym niezwykłym. Z czasem nawet dochodzi do takiego uzależnienia, że odstawienie alkoholu może spowodować poważne problemy zdrowotne a nawet zgon. Wielu alkoholików w ten sposób poległo - przestali i zeszli z tego świata szybko. W takim kontekście wątroba niedomaga z czasem, wtórnie.
    Inaczej niż u osób o źle pracującej wątrobie ( nie alkoholików) którzy każdy incydent z alkoholem (nawet winem) odchorowują. Tu nie ma niczego do dyskusji - słaba wątroba nie metabolizuje alkoholu a produkty jego przemiany zatruwają organizm i stąd to złe samopoczucie.
    Zdrowe a zwłaszcza młode osoby nie mają problemów z rozsądną ilością alkoholu. Chyba że nie są zdrowe a to wtedy ten problem ich jak najbardziej dotyka. Zdrowa wątroba - mocna głowa ( do alkoholu) :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za bardzo przydatny wpis. Ja też staram się na co dzień dbać o moją wątrobę. Przede wszystkim zmieniłam moją dietę - wyeliminowałam z jej wszystkie tłuste i smażone potrawy, wprowadziłam więcej warzyw, jem w ciągu dnia regularnie 5 małych posiłków. Poza tym ograniczyłam sól i słodycze, nie piję alkoholu i nie palę papierosów. Do mojej diety wprowadziłam też suplement Doppelherz aktiv Na wątrobę Complex, w którego składzie znajduje się między innymi cynaryna, wyciąg z ostropestu, cynk oraz witaminy z grupy B.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny artykuł. Po komentarzach widzę, że wszyscy szukają drogi na skróty. Niestety na problemy z wątrobą najlepsze jest wykluczenie wielu produktów. Głównie alko, glutenu i nabiału. Nie jest to łątwe i wymaga samokontroli.

    OdpowiedzUsuń