![]() | |||
Są błyszczące, skrzące, migotliwe i kruche. Bombki w Warszawie, bańki w Krakowie, banieczki. Są drogie, ale nie bez powodu. Wykonanie tych szklanych choinkowych ozdób wymaga wiele trudu i zdolności twórczych na każdym etapie produkcji. Tworzą je ludzie a nie maszyny. Główne etapy produkcji to: dmuchanie, srebrzenie, lakierowanie, zdobienie.
Dmuchanie
Ze szklanej masy, rozgrzanej na pełnym ogniu, wydmuchane zostają szklane kule, niczym mydlane wielkie bańki. Szybko stygną a wówczas trafiają do srebrzenia.
Srebrzenie
Do wnętrza bańki wkłada się szary proszek - azotan srebra i... wodę z cukrem. Bańkę zanurza się w gorącej wodzie i srebro osadza się na jej wewnętrznych ściankach. Woda z cukrem zostaje usunięta - powstaje bańka w srebrnej szacie!
Lakierowanie i zdobienie
Najprzyjemniejsza część, czyli zdobienie lakierami, farbami, brokatem. Pokrycie baniek kolorowym lakierem powoduje, że powstają jednolicie czerwone, niebieskie, zielone, złote kule.
Teraz można przystąpić do dekorowania farbami i brokatem. Rysuje się w tym celu dowolnie wybrany wzór: figury geometryczne, szlaczki, esy-floresy, kropki, gwiazdki, fragmenty pejzażu, akrylowymi farbami. Mokry jeszcze wzór trzeba posypać brokatem, nadmiar strząsnąć. W kilka minut zdobienie wysycha i dekoracja gotowa.
Można samemu, w domu, udekorować jednokolorowe bańki. Wystarczą farby akrylowe i brokat. Przejrzysty, złoty, srebrny brokat to podstawa, ale są też inne kolory. Jest w czym wybierać. Można dołączyć inne elementy dekoratorskie jak piórka, cekiny, błyszczące kamyki...
W fabryce szklanych ozdób choinkowych powstają nie tylko proste w formie kuliste bańki, sopelki, gwiazdki, lecz także bardziej skomplikowane kształty: pajace, domki, samochody, aniołki, choinki, buciki, parasole, instrumenty muzyczne i niezliczone wersje postaci św. Mikołaja. Tutaj proces powstawania zaczyna się od przygotowania formy aluminiowej do której wydmuchuje się szkło a kolejne etapy przebiegają już tak jak w przypadku kulistych baniek.
Bez wygranej w Totolotka kupiłam, lekką ręką, dwa samochody.:D
Warsztaty zdobienia szklanych ozdób choinkowych i zapoznanie z procesem ich produkcji w fabryce w Bęble pod Krakowem. Polecam.
.