Strony

niedziela, 6 lipca 2014

Jak makiem zasiał


Mak (Papaver) to ponad 100 gatunków. Należy do najstarszych roślin uprawnych na świecie. Ze względu na użytkowanie mak dzieli się na dwie grupy: 

Odmiany oleiste (niewielka zawartość soku mlecznego) o kwiatach czerwonych, różowawych. Nasiona zawierają 40-56% oleju i 25% białka. Olej ma zastosowanie w cukiernictwie, kosmetyce, oraz do produkcji farb.

Odmiany  opiumowe (z obfitym sokiem mlecznym) o kwiatach białych lub fioletowych.  Wyschnięty na powietrzu sok mleczny (lateks), zbiera się z niedojrzałych makówek. Opium ma wygląd gęstej, żywiczej, brązowej masy. Zawiera ponad 30 alkaloidów, wodę, białko,węglowodany, żywice,wosk, tłuszcze, barwniki. Główne alkaloidy  opium to: morfina, kodeina, papaweryna, narkotyna.
Preparaty opiumowe, czyli: proszek, tabletki, nalewki są stosowane jako środki przeciwbólowe. Wszystkie alkaloidy opium są trujące.


Najbardziej popularną odmianą jest mak polny (Papaver rhoeas). Roślina jednoroczna, kwitnie od czerwca do sierpnia. Zawiera sok mleczny z niewielką ilością papaweryny i readyny  Jest trujący.
Z płatków maku polnego można sporządzić atrament.  W tym celu należy garść płatków zalać wrzątkiem, w takiej ilości by płatki zostały przykryte, utrwalić 1 łyżeczka alkoholu. Po naciągnięciu  atrament jest gotowy do użycia a mając go nie pozostaje nic innego jak tylko napisać list, no może liścik... :D Skąd wziąć pióro? Rzecz to prosta - wyrwać przelatującemu ptakowi... Co napisać? - jak nie wiadomo co, to zawsze aktualne jest jakieś wyznanie, niezmiennie od lat, to samo:
W okresie kwitnienia maku, możemy zebrać jego jedwabiste płatki. Trzeba to robić bardzo delikatnie, bo  uszkodzone ( połamane, pogniecione) tracą szybko swoje właściwości. Podczas suszenia zmieniają barwę na piękny różowo, fioletowo, bordowy kolor. Przechowywać szczelnie zamknięte i chronić przed światłem.
Napar z suszonych płatków maku wykorzystuje się do płukania gardła i przemywania zmęczonych oczu.
Płatki maku polnego mają doskonałe właściwości barwiące, więc znalazły zastosowanie przy barwieniu win, napojów, syropów, leków, oraz wełny, jedwabiu, skóry, papieru.
I cisza jak makiem zasiał ... - mówimy, powołując się na usypiające właściwości maku, czyli  cicho, spokojnie, bardzo cicho, usypiająco cicho.

Sekretem dobrego związku jest by dobrać się jak w korcu maku, czyli dobrze się rozumieć, idealnie do siebie pasować - jak nasiona maku zebrane w naczyniu - korcu. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz