Strony

piątek, 13 kwietnia 2012

Zdrowie i uroda z przyrody - mniszek lekarski

Mniszek lekarski Taraxacum officinale

Ostatni dzwonek aby wspomóc organizm w oczyszczaniu z toksyn poprzez wzmocnienie wątroby przy pomocy świeżych, młodych listków mniszka lekarskiego.
Listki powinny być zerwane przed kwitnieniem rośliny a cała kuracja trwa tylko 7-10 dni. Nawet kilka dni: 3-5 wystarczy.
Liście mniszka lekarskiego mają właściwości moczopędne, są najbardziej efektywnym zielem oczyszczającym. Działając głównie na wątrobą oraz pęcherzyk zółciowy pomagają w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii. Mniszek lekarski również pobudza pracę nerek zmuszając je do wydalania toksyn poprzez mocz.
Zarówno liście jak i korzeń mniszka lekarskiego działają dobroczynnie na pęcherzyk żółciowy i są używane w celu zapobiegania tworzenia się kamieni żółciowych. Mówi się, że liście mniszka lekarskiego mogą pomóc w rozpuszczeniu już istniejących kamieni żółciowych. Zielnik.


Najprostsza a bardzo smaczna jest sałatka ze świeżych, młodych listków mniszka lekarskiego:

Garść świeżo zerwanych listków mniszka, umyć dokładnie pod bieżącą, zimną wodą, osuszyć w papierowym ręczniku lub czystej ściereczce kuchennej. Porwać ręcznie listki na drobne kawałki, umieścić w miseczce. Pokroić drobno kawałek selera naciowego, połączyć z mniszkiem. Dodać łyżkę oleju lnianego, nierafinowanego, lekko posolić. Zamiast lnianego można dodać olej z ostropestu (dodatkowy balsam dla wątroby).
Mniszek lekarski, zwany też popularnie mleczem, rośnie wszędzie. Jednak należy zbierać go tylko w miejscach oddalonych od ulicznego ruchu a więc najlepiej na łąkach i w lasach. Może też być z domowego ogródka, jeśli nie sąsiaduje z ulicą.
Można wybrać się z rodziną na sobotnią lub niedzielną wycieczkę, nazbierać mniszka i część użyć a resztę  (nie mytą bo zgnije) umieścić w szkle i przechowywać w lodówce. Tym sposobem kuracja 3-5 dniowa na pewno się uda. :)


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz