Strony

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Ziołowy ogródekZachęcam Wszystkich do założenia własnego ogródka ziołowego. Pracy niewiele a przyjemności mnóstwo :).  Mamy własne, czyste zioła do kuchni i dla urody a dodatkowo taki ogródek, także ten na balkonie, w mieście, tworzy wspaniałą atmosferę, rozsiewając cudowne, mocne aromaty wokół.
Szczególnie latem, późnym popołudniem, kiedy powietrze i ziemia są mocno nagrzane to aromaty ziołowe są naprawdę niezwykłe i miło jest, ale też zdrowo, odpocząć w takim ziołowym klimacie.


Na balkonie można posadzić wybrane zioła w donicy. Najlepsza jest donica ceramiczna bo jest przyjazna roślinom ale też nagrzewa się wolno i woda nie paruje z niej zbyt szybko więc zioła nie będą więdnąć.
W tym roku, w marketach Castoramy, pojawiły się czeskie doniczki (okrągłe i podłużne) Mareta. Mają wbudowany pojemnik  na wodę w dnie doniczki, przez co podlewanie jest łatwe i zapewnia roślinie systematyczną dostawę wody na życzenie.  Zdjęcie, które zamieściłam pokazuje taką właśnie doniczkę
(są różne wersje kolorystyczne). Doniczki te można zawiesić - mają delikatne ale mocne łańcuszki do podwieszenia.Sadzonki ziół można kupić w marketach ogrodniczych - są tam już sporej wielkości zioła po kilkanaście złotych za doniczkę. Można też zaopatrzyć się na placach targowych, gdzie zioła są co prawda małe ale tanie (2-3 zł), dobrej jakości. Zioła szybko rosną więc szybko uzyskamy oczekiwany efekt.
W marketach ogrodniczych Castoramy czy w Leroy Merlin są plastikowe tabliczki do oznaczania nazw ziół. Są bardzo przydatne, gdyż niektóre zioła są do siebie wizualnie podobne i łatwo jest pomylić je kiedy urosną. Ponadto, na początku uprawy ziół, łatwo jest o pomyłkę.

W ogrodzie zioła mogą rosnąć w różnej wielkości glinianych pojemnikach, w drewnianych donicach czy korytkach. Można posadzić je wprost do ziemi na specjalnej ziołowej rabacie ale też praktykuje się posadzenie ich w ogródku warzywnym, swobodnie rozrzucone oraz w rzędach oddzielających poszczególne rodzaje warzyw.

Zachęcam jednak do stworzenia ziołowego kącika w ogrodzie, po to by móc cieszyć się relaksującym aromatem ziół całe lato i jesień.


W ubiegłym roku posadziłam zioła z placu targowego - małe delikatne roślinki. Tak wyglądały latem.


.

3 komentarze:

  1. Zazdroszczę, pięknie to wygląda.
    Drogie te doniczki z castoramy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tanie nie są ale może będą na lata? I mniejsze problemy z podlewaniem i wysychaniem kwiatów. Okrągła - 25zł, podłużna 45zł. Teraz, szukając w sieci, znalazłam tańsze. :)
    http://www.rimkowalczyk.pl/search?st_search[search]=mareta&commit=Szukaj

    OdpowiedzUsuń