Strony

piątek, 22 lutego 2013

Barwy włosa - henna
Henna – proszek roślinny z wysuszonych liści krzewu lawsonii (lawsonia inermis) zwanej też krzewem hennowym, uprawianej  bez nawozów i środków ochrony roślin, ze względu na bakterio i grzybobójcze właściwości rośliny. Dlatego henna jest uznawana za bezpieczny, ekologiczny i w pełni naturalny środek kosmetyczny, głównie do barwienia włosów.


Jak to działa
Cząsteczki henny pokrywają włos lekką warstwą i łączą się z białkami włosa. Zapobiega to utracie wody, nadaje włosom kolor, połysk, siłę i gęstość. Każde kolejne barwienie włosów henną, wzmacnia ich stan, pogłębia kolor i podkręca połysk.

Źródła henny
Na rynku jest dużo produktów określanych jako henna. Trzeba mieć na uwadze, że w większości są to mieszanki naturalnej henny z chemicznymi wzmacniaczami koloru, szkodliwe. Prawdziwa czysta henna jest zielonego koloru, pachnie świeżo i pięknie trawą, łąką, ziołami.

Jak przygotować hennę do barwienia włosów
Prawdziwa henna wymaga kilkugodzinnego przygotowania aby wydzieliła jak najwięcej barwnika. Przyjmuje się, że potrzebny na to czas to 5-6 godzin. Polecam nastawienie henny na noc i barwienie następnego dnia rano.
Hennę mieszamy na gęsta papkę z: wodą, mocnym naparem herbaty, rumiankiem. Wbrew powszechnym opiniom nie mieszamy prawdziwej henny z cytryną.
Kto nie lubi zapachu łąki może dodać kilka kropel olejku eterycznego do mieszanki.
Oprócz henny można do pasty dodawać inne zioła: amlę, kasję, neem.
Wzmocnią one kolorystyczny efekt i są dobrą odżywką dla włosów i skóry głowy.
Po nałożeniu henny, na umyte i podsuszone włosy, okręcamy głowę folią spożywczą i ręcznikiem (zamiast ręcznika polecam założyć na głowę czapkę).
Hennę trzymamy na głowie kilka godzin – im dłużej tym kolor będzie głębszy i trwalszy.
Po zmyciu farby, włosy mają dość jasny, rudy kolor, który pogłębia się, pod wpływem utlenienia farby (reakcji z powietrzem) w ciągu 48 godzin. Dlatego hennę spłukujemy z włosów tylko przy użyciu wody a głowę myjemy dopiero po owych 48 godzinach.


Znalazłam, dzięki Bzeltynce z Bzeltynkowego lusterka, interesujący blog o hennie – kopalnia wiadomości i receptur. – Pole henny. Autorka tego bloga sprzedaje na Allegro doskonałej jakości hennę, kasję, amlę, neem. Efekt jesiennego hennowania na moich ciemnych, ale z domieszką siwych, włosach.


Na polecanym tu blogu, Pole henny, znalazłam i wypróbowałam maseczkę hennową na włosy, która ma za zadanie podkręcić, odświeżyć kolor, oraz odżywić i nawilżyć włosy. 

Maseczka hennowa odżywcza
2 duże łyżki henny
jogurt naturalny (najlepiej własnego wyrobu)

Zmieszać hennę z naturalnym jogurtem na gęstą papkę, odstawić na 2-3 godziny do wybarwienia się henny. Papkę nałożyć na umyte i suche włosy, na pół do jednej godziny (trzymałam godzinę), zafoliować, założyć ręcznik lub czapkę. Po upływie należnego czasu porządnie zmyć z włosów dobrze ciepłą wodą. To działa!


                                            Efekty wykonanej dziś maseczki.

Pozdrawiam wszystkie hennomaniaczki! :)


.


1 komentarz:

  1. bardzo ciekawa ta maseczka hennowa szkoda że wczesniej na to nie wpadłam:)
    mamy podobny kolor włosów;)

    OdpowiedzUsuń