Strony

piątek, 27 grudnia 2013

Złota GałąźJemioła, zwana Złotą Gałęzią,  dawnymi laty uważana za roślinę magiczną, ścięta w noc zimowego przesilenia, czyli tuż przed Bożym Narodzeniem, miała mieć największą moc. Moc tę wykorzystywano do leczenia wielu chorób. Dziś jemioła, używana przez zielarzy, znajduje się w wielu preparatach leczniczych.  Surowcem leczniczym są młode gałązki i liście a także owoce jemioły. Ziele zawiera substancje aktywne biologicznie, które pobiera z drzewa na którym rośnie (woda i sole mineralne) oraz poprzez aktywną fotosyntezę (liście zawierające chlorofil) resztę aktywnych składników wytwarza sama. Najwięcej substancji leczniczych zawiera jemioła zbierana zimą.


Ogólnie, jemiołę stosuje się w problemach z układem oddechowym, krążenia, moczowym, miażdżycy, oraz w leczeniu nowotworów, ponieważ:
- obniża ciśnienie tętnicze krwi,
- uspokaja serce
- pobudza przemianę materii
- wspomaga  prace trzustki
- wzmacnia pracę całego organizmu
- działa przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo.
Preparaty z jemiołą, stosowane w  nowotworach mobilizują komórki układu immunologicznego, działają antynowotworowo, poprawiają jakość życia chorych. Na temat takiego działania jemioły napisano ponad 700 prac naukowych.
Jemioła, będąca de facto pasożytem drzew, ma działanie antynowotworowe na różne części organizmu, w zależności od tego na jakim drzewie rośnie:
- jemioła z dębu:  przeciw nowotworom genitaliów u mężczyzn
- jemioła z jabłoni: przeciw nowotworom narządów rodnych u kobiet
- jemioła z sosny: przeciw rakowi sutka i skóry
- jemioła z jodły: przeciw rakowi klatki piersiowej i szyi
Kilka prostych przepisów z jemiołą:
Napar
1 łyżka rozdrobnionych listków i młodych, giętkich gałązek jemioły
1 szklanka wrzątku
Ziele zalać wrzątkiem i parzyć, pod przykryciem, przez 30 minut.
Stosować dla chorych na nadciśnienie, z nowotworami. Napar stosuje się na pół godziny przed posiłkiem, trzy razy dziennie, przez okres pół roku. Jeśli mamy do czynienia ze złośliwą postacią nowotworu, to po półrocznej przerwie kontynuujemy kurację naparem z jemioły.Kąpiel z jemiołą
4 łyżki ziół
2 litry wrzątku
Ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut (nie gotować) Dodać do kąpieli, która powinna trwać 15 minut. Stosować 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Kąpiel jemiołowa jest zabiegiem oczyszczającym skórę.Maść jemiołowa wg dr Henryka Różańskiego

Maść jemiołowaUnguentum Visci na guzy rakowe, a także na oporne kłykciny można sporządzić samodzielnie. W tym celu świeże owoce jemioły należy rozcierać w moździerzu z olejem rycynowym Oleum Ricini, lanoliną (lanolinum, lub Linomag), niewielką ilością gliceryny (glicerolum; nie dawać więcej niż 1 łyżkę na 50 g owoców) oraz z roztworem soli fizjologicznej (dostępna w aptekach) – Natrium chloratum – solutio 0,9% (potrzeba około 2 łyżki roztworu na 50 g owoców). Maść powinna być 50%. Uciera się trudno i jest lepka oraz ciągnąca. Przechowywać w lodówce. Zmiany smarować 3 razy dziennie. Świeże owoce i zmielone ziele można zamrozić i przechowywać 1 rok. Zużywać na bieżąco przy sporządzaniu maceratu lub maści.


Owoc jemioły ma pod skórką dużo masy - gęstej, ciągnącej i mocno kleistej (bogatej w wiscynę). To silny klej :D Otworzyłam jeden z owoców, żeby pokazać nasionko, zostawiłam na talerzu. Rano nasionko przyklejone do talerzyka na maxa, prawie jak Super Glue... Owoce są słodkawe, smaczne, ale... nie jedzcie ich w nadmiarze. Jednak popróbować - każdy może.


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz