Strony

piątek, 5 września 2014

Niecierpek i rozmaryn do włosów


Ziołowe intrakty to doskonałe mikstury nie tylko dla zdrowia, także dla urody. Nie tylko o to chodzi, że wzmacniają zdrowie, leczą cały organizm - co się przekłada na urodę - lecz też i ich działanie zewnętrzne: poprzez skórę działają na cały organizm, choć w nieco mniejszym stopniu niż zastosowane wewnętrznie.

Dziś ziołowy intrakt do włosów. Przeciw wypadaniu i na wzmocnienie. Zastosowałam tylko dwa zioła: niecierpka himalajskiego i rozmaryn.  Każde z ziół zalałam ciepłą wódką. Ponieważ robiłam to wiosną, to niecierpek był suszony a rozmaryn świeży, kupiony na targu od sprzedawcy, który przywiózł go z Cypru. Teraz jest dobry czas, żeby zrobić intrakty ze świeżych ziół: niecierpek znad rzeki a rozmaryn z ogródka. Zrobiłam dwa różne intrakty: z rozmarynu i z niecierpka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć składniki i zrobić wszystko razem.

Dlaczego na alkoholu?
Kiedy robimy intrakty  ziołowe to alkohol, który jest tu ekstrahentem ( absorbuje z rośliny zawarte w niej składniki) ma, w gotowym już płynie, dodatkowe znaczenie: ułatwia przenikanie składników, do skóry i szybsze wchłonięcie ich, większe wykorzystanie. Nie bójmy się alkoholowych wyciągów  roślinnych, bo działają efektywniej. 

Po lewej intrakt z niecierpka himalajskiego, po prawej intrakt z rozmarynu


Dlaczego niecierpek himalajski i rozmaryn?
Niecierpek - hamuje stany zapalne skóry głowy, pielęgnuje ją, hamuje łysienie typu androgenowego (gdy jest za dużo androgenów w organizmie) likwiduje łupież, stany łuszczycowe skóry, stany ropne (wypryski).
Rozmaryn - wzmacnia cebulki włosowe, odżywia skórę głowy, nawilża, zmniejsza wypadanie włosów, przyspiesza wzrost włosa. Spotkałam się z japońskim specyfikiem do pielęgnacji wypadających i słabych włosów. Był na bazie rozmarynu, kosztował ponad 200 zł za 100 ml. To mnie przekonało do połączenia niecierpka z rozmarynem. :)


Intrakt z rozmarynu

Jak to zrobić?
Zioła zmiażdżyć, lub pociąć drobno, umieścić w szklanym słoiku,  zalać podgrzaną wódką, zamknąć słoik, pozostawić do wytrawienia na minimum 14 dni. Można wytrawiać dłużej - im dłużej, tym lepiej, bo ekstrakt jest mocniejszy.
Jeśli, tak jak ja, zrobicie dwa osobne intrakty to należy je połączyć. Połączyłam w stosunku 1:1. Zrobiłam jednoskładnikowe intrakty, bo jeszcze wtedy nie wiedziałam, że zrobię z tego środek do pielęgnacji włosów. Ponadto pojedyncze intrakty można wykorzystać do innych celów - wewnętrznie, a połączyć różne  składniki  zawsze można, więc teraz, gdy robię ziołowe intrakty, to zawsze jednoskładnikowe.

Intrakt rozmarynowo-niecierpkowy
W przypadku problemów z włosami, trzeba intrakt stosować codziennie: wcierać w skórę głowy i delikatnie masować.
Profilaktycznie, wystarczy 2-3 zastosowania w tygodniu.

Czy to działa?
Sprawdziłam na sobie: włosy przestały wypadać, wzmocniły się, gęstnieją. Rosną jak szalone, co mnie akurat za bardzo nie cieszy ale fryzjerkę już tak. :)
Zauważyłam też, że, dodatkowo, intrakt (stosowany na skórę głowy) ma dobre działanie na skórę twarzy - działa jak lifting. Uwagi po miesięcznym stosowaniu.

Może się zdarzyć, że intrakt wydaje się za mocny, wtedy trzeba rozcieńczyć go przegotowaną,  dobrej jakości wodą, lub przeczekać początkowe kłopoty.
Stopień rozcieńczenia dostosować do wymagań skóry głowy..

3 komentarze:

 1. Cześć Klara.
  Zabieram się do sporządzenia tego intraktu. Jakie objętości ziela do alkoholu zastosowałaś? Pewnie tyle ile się zmieściło w alkoholu :) To dla mnie największa mordęga z ustalaniem czego ile :) Pozdrawiam jolkaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze czytam u Różańskiego o proporcjach a i tak na ogół daje więcej ziela. ;) czyli jak Doktore pisze 1 część ziela na 3 części alkoholu to ja daję pół słoika (0,90l) ziela. Myślę wtedy, ze jak będzie za mocne to zawsze mogę rozcieńczyć wodą lub ziołowym naparem. Za bardzo się tym nie przejmuję, bo głównie robię intrakty do zastosowań zewnętrznych.
   Pozdrawiam koleżankę Zielarkę, która mnie często rozbawia na tamtym forum. Lubię to. :)

   Usuń
 2. Halllo:-)
  Opisany intract i efekty wygladaja interesujaco! Wyzwanie okazuje sie znalezienie jednego z głownych składniów i ....nawe po długich poszukiwaniach w internecie. Prosze o podpowiedz- gdzie kupić ziele badz nasiona Niecierpka Himalajskiego.
  Pozdrawiam
  Nicky

  OdpowiedzUsuń