Strony

środa, 10 września 2014

XXLocet


Wiadro octu :D z jabłek. W tym sezonie jabłka są tanie, więc postanowiłam zrobić jabłkowy ocet, żeby następnie robić octy ziołowe na jego bazie. Zrobiłam wiadro octu, czyli raz a dobrze. :D
Kupiłam w tym celu emaliowane wiaderko o pojemności 10 litrów. Piękne, prawda? Szał jest. :D
Ten pomysł (z wiaderkiem) jednak rewelacyjny nie jest. Pokrojone jabłka unoszą się na powierzchni, która jest szeroka (28 cm w najszerszym miejscu wiaderka) a to sprawia, że nastaw trzeba codziennie mieszać drewnianą łyżką. Wiadomo, jabłka powinny być przykryte wodą, w przeciwnym razie mogą pleśnieć. Codzienne zamieszanie całości powinno uchronić ocet od pleśni.
Mieszajcie drewnianą łyżką bo ocet nie lubi metalu.


Zasada, że ocet powinien powstawać w warunkach: ciepło i ciemno, akurat w przypadku wiaderka dobrze się realizuje. Nie trzeba więc szukać dla octu w wersji XXL kuchennej szafki...
W trakcie powstawania octu w wiadrze, jest dodatkowa atrakcja - aromat jabłek w całym domu. Cudne. A połączenie aromatu jabłek z aromatem akurat suszących się ziół - boskie!


Zrobię, na bazie tego octu, octy ziołowe. Na pewno będzie to ocet bazyliowy. Jest pięknie wybarwiony i bardzo smaczny. Pasuje do wszystkich potraw. O innych dopiero myślę...

Robiłam już octy ziołowe na bazie przemysłowych octów: jabłkowego i winnego. Jest wielka różnica w smaku.

.

6 komentarzy:

 1. Wielka różnica w smaku, oczywiście na plus domowych octów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie lepszy smak wszystkich przetworów robionych na bazie własnego octu jabłkowego. Tutaj mamy taką sytuację: walory prozdrowotne domowego octu jabłkowego łączą się z walorami ziół, które ocet ekstrahuje podczas wytrawiania w nim ziół. :)

   Usuń
 2. A ja mam ocet z malin.
  I nie bardzo wiem do czego go stosować. Może jakaś podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie octy owocowe można stosować tak jak ocet jabłkowy. Ocet to ocet :D czyli kwas octowy, zawsze taki sam. Pozostają tylko dodatkowe właściwości, w tym przypadku pochodzące z malin i kolor. Kolor trochę ogranicza użycie bo nie do każdego dania można dodać kolor malinowy. Do włosów (płukanie) tylko do ciemnych. :)

   Usuń
 3. Klara a jakby tak położyć na wierzch jabłek choćby duży talerz, dociążysz i nie będą pływać. Jeszcze jedno. Robiłam poprzednio ocet i w pewnym momencie ciecz zrobiłam mi się gęsta, ciągnąca. Pleśni nie było. Pobełtałam i zostawiłam, Teraz piję ten ocet i mam się w miarę :) Z czego mogło to wynikać wiesz może? ps. wiaderko śliczne :)
  Pozdrówko jolkaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej późno niż wcale, zatem... Gęstość octu o której piszesz mogła wynikać z gatunku jabłek, ściślej - z dużej zawartości w nich pektyn.

   Usuń