Strony

środa, 19 lutego 2014

Mydlić, zamydlić, mydlane - mydło
Wyrazy, podobnie jak mydło, lubią związki. O ile mydło lubi związek z wodą, o tyle wyrazy lubią łączyć się tylko same ze sobą. :D Te związki wyrazów są związkami frazeologicznymi, wśród nich są zwroty, frazy i wyrażenia.
Prysnąć jak bańka mydlana - zniknąć nagle i bezpowrotnie.
Mydlić, zamydlić komuś oczy - stwarzać mylące pozory, wprowadzać w błąd, zwodzić, oszukiwać, wmawiać coś w kogoś. ( Słownik frazeologiczny współczesnej polszczyzny).
Wyjść jak Zabłocki na mydle - mówimy, gdy nie uda nam się dobry interes a nawet stracimy oczekiwane zyski, podobnie jak Cyprian Zabłocki, ziemianin, który postanowił  szybko wzbogacić się na produkcji i sprzedaży mydła. W tym celu wyprodukowane mydło postanowił sprzedać bez koniecznych wówczas opłat celnych. Przygotował sprytną sztuczkę: cały zapas mydła zamknął w drewniane skrzynie, które spławił Wisłą do Gdańska, a  stamtąd miały powędrować w świat. Skrzynie z mydłem ciągnięto więc po dnie Wisły (by ukryć towar przed celnikami) i kiedy przybyły do Gdańska, to okazało się, że świecą pustkami. Zysk prysł jak bańka mydlana. I choć Zabłocki skutecznie zamydlił celnikom oczy, to stracił cały swój majątek, bo mydło, jak to ono, rozmydliło się w wodzie. Oj, wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle...:D


Gdy dostałam paczkę od Inez-Herbiness (z borowiną) a w niej dodatkowo nowe mydełko wykonane osobiście przez Inez, to postanowiłam natychmiast je zmydlić... Mydło jest wykonane na bazie borowiny, oliwy z oliwek, oleju kokosowego, palmowego i rycynowego. Pieni się pięknie. Jest bezzapachowe, delikatne. Skóra po myciu jest miękka i nie wymaga dodatkowego użycia kremu.
Nie mydlę Wam oczu, popróbujcie sami.

Więcej o mydłach Inez-Herbiness tutaj.
Ja też trochę bawiłam się w mydlenie, niegdyś... O, tutaj!

.

3 komentarze:

  1. Dzięki za opowieść o Zabłockim:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Klaro- bardzo polubiłem Twój blog i... jesteś bardzo mądrą Dziewczyną!

    OdpowiedzUsuń