Strony

środa, 23 listopada 2011

A na parapecie storczyk sterczy zadziornie...

 A na parapecie storczyk
sterczy zadziornie fioletem
figlarnie położył liście
i pachnie troszeczkę latem.

Wygląda na świat przez okno
jakby zdziwiony szarością,
jak dobrze na parapecie,
bo tam jest jednak za mokro…

I cóż to za dziwaczna pora
gorączkę ma zbyt wysoką,
zima bez śniegu, jak chora.
Niech prędzej będzie zielono!

Autor: MarcepaniZawsze myślałam, że storczyki na parapecie to trudna sprawa. Otóż - nie. Storczyki  Phaelenopsis  (dopuszcza się  używanie nazwy zgodnej z wymową -  Falenopsis) są niezwykle przyjazne, dekoracyjne i ‘łatwe w obsłudze’.
Ponieważ są to kwiaty, które w naturze rosną w dżungli to jeśli chcemy cieszyć się ich urokiem przez cały rok (tak, jest to możliwe) powinniśmy zapewnić  im  warunki  zbliżone do naturalnych. Nie ma potrzeby robienia z mieszkania dżungli :) . W naturze, storczyki to epifity (porośla) więc żyją nie tylko przy pomocy liści ale też korzeni . O tym należy pamiętać wstawiając kwiaty do porcelanowych czy glinianych doniczek.  Dla storczyków doniczki tylko przezroczyste. Wiem, wiem plastikowe przezroczyste doniczki są brzydkie – wybierzmy doniczki ze szkła.
Co zrobić aby, storczyki polubiły nas i nasze mieszkanie? 
*zapewnić ciepło (wystarczy  20C),
* umiarkowanie ale systematycznie podlewać, po przesuszeniu podłoża, dodawać odżywkę  (Biohumus  dla storczyków lub Osmocote),woda miękka, odstana. Podlewamy zawsze rano (jak wszystkie kwiaty), bo podlewając wieczorem narażamy roślinę na choroby grzybowe. Doniczki ustawiamy na podstawkach, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć i potem parując tworzył wokół rośliny dodatkową strefę nawilżania
* nie muszą stać w pełnym świetle, więc możemy nimi dekorować nie tylko okna w mieszkaniu.
Przy takiej trosce, Falenopsis, odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami i długim, prawie całorocznym kwitnieniem. Pędy po przekwitnięciu przycinamy ponad trzecim węzłem i już wkrótce ujrzymy w tym miejscu nowy pęd i nowe kwiaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz