Strony

piątek, 24 lutego 2012

Mikrobiom


Wszystkie drobnoustroje, które żyją w symbiozie z człowiekiem: bakterie, grzyby, pierwotniaki  - zarówno te, które żyją w przewodzie pokarmowym jak i te ze skóry czy włosów, cała ta mikroflora jest nam do zdrowia niezbędna. Flora  bakteryjna  samych tylko jelit to 1,5 – 2 kg drobnoustrojów.
Skład mikroflory każdego człowieka jest nieco inny – specyficzny dla niego samego ale też dla całej rodziny ( rodzice dzieci, rodzeństwo) - podobny. 
Wszystkie drobnoustroje, które żyją w i na człowieku to jego specyficzny MIKROBIOM.

Kiedy na świat przychodzi dziecko, które w łonie matki jest sterylne to już podczas porodu, pierwszego kontaktu z matką i karmienia rozpoczyna się proces zasiedlenia jego organizmu przez bakterie pochodzące od matki ale też od osób, które mają bezpośredni kontakt z nim (personel medyczny, w czasie cesarskiego cięcia).


W późniejszych etapach  życia dziecka następuje wymiana bakterii na lepsze, silniejsze szczepy.
Aby nowe bakterie mogły zasiedlić środowisko jelita grubego muszą pokonać  zabójcze dla nich, silnie kwaśne środowisko żołądka. Do tego nadają się tylko bakterie acidofilne czyli kwasolubne. Najsilniejsze z nich  zasiedlają  przewód pokarmowy i są to bakterie najlepszego gatunku.
Ważnym etapem na drodze do kolonizacji jelita grubego dla bakterii jest  pobyt, w celu rozmnożenia i wzmocnienia, w jelicie cienkim.  Aby to było możliwe bakterie muszą mieć zdolność przylegania do nabłonka, w przeciwnym razie zostaną wydalone do jelita grubego wraz z miazgą pokarmową i nie spełnią swego zadania. Wynika z tego, że aby bakterie mogły spełnić swe zadanie muszą być: acidofilne i mieć zdolność przylegania do nabłonka (adhezja).

Sztuczne bakterie, zwane prebiotykami, wprowadzane do produktów mlecznych w celu fermentacji : (jogurty, kefiry) nie mają właściwości adhezyjnych a produkty te nie mają zdolności wchłaniania się w przewodzie pokarmowym. Są więc  pożywieniem niejako sztucznym a już na pewno nie prozdrowotnym – jak głoszą to ich producenci. Tak tworzy się  żywność funkcjonalną, gdzie do produktów żywnościowych dodaje się określone substancje: prebiotyki, synbiotyki, nienasycone kwasy tłuszczowe, fitostanole, witaminy, minerały. Jest  to żywność komponowana specjalnie, sztuczna.Katedra Żywności Funkcjonalnej SGGW

W przeciwieństwie do żywności funkcjonalnej doskonale prozdrowotnie działają wszystkie produkty mleczne, ukwaszone z prawdziwego, nieprzetworzonego mleka: kwaśne mleko, serwatka, maślanka, śmietana.Zawierają one naturalne bakterie acidofilne o właściwościach adhezyjnych. Już jedna szklana dziennie stanowi doskonałe profilaktyczne uzupełnienie flory bakteryjnej jelit o te, prozdrowotne bakterie.Zakłócenie równowagi drobnoustrojów jelita grubego, na przykład poprzez antybiotykoterapię lub odżywianie z przewagą cukrów,  ale też przez żywność zawierającą  antybiotyki i hormony stosowane przy odżywianiu zwierząt, skutkuje  zaburzeniami jelitowymi, które upośledzają wchłanianie substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów.
Zaburzenia we wchłanianiu substancji odżywczych powodują produkowanie przez organizm komórek zdefektowanych (słabych, niepełnowartościowych) a to, dalej, skutkuje  (między innymi) przerostem  w jelitach grzyba Candida albicans.
Przerost grzyba Candida albicans powoduje, w krótkim czasie, naruszenie ciągłości błony śluzowej jelita grubego i powstanie wrót zakażenia, przez które wnikają  do krwiobiegu drobnoustroje  jelita grubego a wśród nich drożdże Candida albicans, które w sprzyjających warunkach tworzą nowe wrota zakażenia w postaci grzybicy skóry, nadżerek w przewodzie pokarmowym, drogach oddechowych, oczodołach, układzie moczo-płciowym, a nawet w błonach organów takich jak: płuca, serce, mózg, wątroba.

Czy wiesz, że objawem zakażenia drożdżakiem jest:
Odczucie kluchy ponad podniebieniem, podobne odczucie w gardle
Wiecznie zmęczone, nabrzmiałe powieki
Pogarszający się wzrok
Wrażliwe gardło, dziąsła. Naloty w jamie ustnej, zapalenie języka
Paradontoza
Wieczna chrypka
Uczucie ciężaru za mostkiem
Hemoroidy
Trądzik
Alergie
Zimne stopy i dłonie
Łupież
Grzybice stóp, paznokci, międzypalcowe
Depresja
Nadczynność  tarczycy
Nadwaga lub niedowaga
Arytmia, kołatania serca, skaczące ciśnienie
Wędrujące bóle
Moczenie nocne u dzieci, dziecko śpiące z otwartą buzią
Impotencja.
                        


                               Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj tu:
                       http://www.bioslone.pl/odzywianie/dieta-prozdrowotna

3 komentarze:

 1. Klaro, trafiłam na twój blog dzięki forum na stronie Bioslone.
  Robiłam niedawno badania kału na grzyby, wynik był oznaczony jednym plusem. Kiedy zapytałam o to lekarza rodzinnego, powiedział, że to nic nie znaczy, do grzybicy daleko. Ja jednak mam sporo objawow, na dodatek do niedawna wprost uwielbiałam słodycze. Od dwóch tygodni piję MO i zupełnie odechciało mi się slodkości, ale objawy candydozy mam nadal. czy faktycznie mimo niskiego poziomu grzybów mogę ją mieć?
  Przy okazji zapraszam do mnie na blog
  lubie.gotowac.com
  Beata

  OdpowiedzUsuń
 2. Beato, candydozę rozpoznajemy po objawach. Jednakże obecność grzybów w organizmie wskazuje, bardzo uogólniając, na to, że organizm nie jest zdrowy - zawiera zdefektowane komórki, którymi żywią się grzyby. Jeśli grzyby nie będą miały pożywki ( w postaci zdefektowanych komórek) to wyprowadzą się same. Zatem jeśli są grzyby w organizmie to dobrze ale jeśli jest ich zbyt dużo to już źle bo ich metabolity są toksyczne dla organizmu a to powoduje złe samopoczucie no i niestety stan patologiczny. Wydaje mi się, że jesteś na początku drogi i teraz wprowadzone zasady Biosłone mogą Cię ' uratować' - jak wielu z nas Biosłonejczyków. :)
  Twoje zamiłowanie do słodyczy (także ciast) może wkrótce, dodatkowo przerodzić się w cukrzycę typu II (tak było u mnie) ale spokojnie - jeśli jesteś na Biosłone i potraktujesz zawartą tam wiedzę o zdrowiu poważnie to sukces jest murowany, dla całej rodziny. :). Jeśli masz wątpliwości to pisz do mnie na pw na forum Biosłone.
  PS. Blog cudny ale oj! będą kłopoty. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Klaro,dziękuję za odpowiedź!
  Beata

  OdpowiedzUsuń