Strony

poniedziałek, 20 maja 2013

Naturalne środki stosowane we wspomaganiu wątroby i pokarmy korzystne dla wątroby1.Ostropest plamisty, zwany też ostem mlecznym (Silybum marianum), chroni i regeneruje wątrobę, przeciwdziała hipoglikemii, ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Pomaga komórkom wątroby w samonaprawie i samoregeneracji. Pomaga filtrowi wątrobowemu w usuwaniu toksyn,  zwiększa ilość glutationu, ( który ma  silne właściwości ochronne), w wątrobie.Najbardziej aktywny składnik ostropestu to sylimaryna. Dawka dzienna sylimaryny powinna wynosić 420 mg, czyli w przeliczeniu na całe ziarna ostropestu – 3 łyżki ziaren, zmielonych i podzielonych na 3 dawki.  Można ostropest przyjmować w ten sposób, że pogryza się dokładnie i żuje  całe nasiona, bez konieczności mielenia, można dodawać świeżo zmielony do koktajli i potraw.
Wskazana dawka dzienna: leczniczo – 3 łyżki nasion, profilaktycznie 1- łyżeczka.

2. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) - poprawia pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego poprzez pobudzenie przepływu żółci. Ma działanie przeciwutleniające, moczopędne, przeczyszczające, co szczególne jest pożyteczne przy stanach zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego.Spożywamy świeże liście mniszka w surówkach, lub przyjmujemy sproszkowaną  formę korzeni tego ziela.
Wskazane dawki dzienne – 500 – 2000mg. Prościej – 1 garść ziela do sałatek.

3. Karczoch ( Cynara scolymus) działa na wątrobę ochronnie i odnawiająco.
Wskazana dawka dzienna 300-500mg. Najprościej stosować w formie sproszkowanej w tabletkach – preparat pod nazwą Cynarex.

4. Babka jajowata (Plantago ovata).  W Polsce bardziej dostępna, o podobnych właściwościach, jest babka płesznik (Plantago psyllium) Wspomaga  przetwarzanie przez wątrobę tłuszczów. Spożywamy najlepiej w formie sproszkowanej przed jedzeniem.
Zalecana dawka dzienna: 3-4 g,  trzy razy dziennie.

5. Tauryna – aminokwas obecny w mięsie. Tworzy kwasy żółciowe i  detoksykuje wątrobę.  Jest podstawowym aminokwasem, który jest niezbędny wątrobie do usuwania z organizmu szkodliwych substancji i szkodliwych produktów przemiany materii, leków. U osób z alergią jest widoczny bardzo niski poziom tauryny.
W naturze aminokwas ten występuje w  białku zwierzęcym, podrobach i owocach morza. Osoby: wegetarianie, epileptycy, alkoholicy, stosujący doustne środki antykoncepcyjne, kortyzol, , narażone na silny stres, oraz spożywające dużo glutaminianu sodu są szczególnie narażone na braki tauryny.
Wskazana dzienna dawka 200-500mg.

6. Kora wiązu śluzowatego lub, dostępny w Polsce,  korzeń prawoślazu (Althaea officinalis) jest środkiem  ochronnym, powlekającym śluzówkę jelit,  żołądka, dwunastnicy. Działa korzystnie w przypadkach  nieżytu  tych narządów (refluks, wrzody), które to dolegliwości są powszechne u osób z zaburzonym wydzielaniem żółci.
Wskazana dawka dzienna  150 – 1000mg (można bezpiecznie zażywać  więcej.

Tonik wątrobowy Sandry Cabot - Livatone
Sandra Cabot proponuje, aby zamiast stosowania pojedynczych ziół zastosować  jedną mieszankę, którą ona nazywa tonikiem wątrobowym. W tym celu należy:
Podane wyżej składniki zmielić na proszek , zmieszać razem i  stosować  dwa razy dziennie po łyżeczce proszku zmieszanego z wodą. Zażywać przed jedzeniem.  Początkowo, przez tydzień, stosować pół zalecanej dawki. W okresie stosowania toniku wątrobowego trzeba pić więcej niż zazwyczaj wody. Istnieje gotowy preparat – Livatone, ale nie jest dostępny w Polsce.
Jest kilka mieszanek ziołowych  na poprawę pracy wątroby ale wszystkie one są na bazie alkoholu. O ile w innych przypadkach zdrowotnych jest to dobrym rozwiązaniem, bo alkohol powoduje szybsze przyswajanie  składników, o tyle w przypadku wątroby alkohol nie jest wskazany, szczególnie, że takie nalewki używa się codziennie i w dłuższym okresie czasu, więc może to zaszkodzić wątrobie. Dlatego proponuje się tylko sproszkowane zioła, przed użyciem zmieszane z wodą.

Pokarmy szczególnie  korzystne dla wątroby
1.Marchew i czerwone buraki - zawarte w tych warzywach karotenoidy, bioflawonoidy i związki mineralne  działają na wątrobę leczniczo i oczyszczająco.
2. Lecytyna - pomaga wątrobie przetwarzać tłuszcz, zawiera NNKT i fosfatydylocholinę  oddziałującą korzystnie na błony komórkowe hepatocytów ( komórek 1)wątrobowych).
3.  Lucerna siewna i młode kiełki jęczmienia. Ponieważ chodzi tu o dostarczenie chlorofilu to myślę, że spokojnie można te elementy diety zastąpić tabletkami Chlorelli.
4.  Ponadto wszystkie warzywa, oraz owoce (szczególnie o kwaśnym smaku: porzeczki, agrest truskawki, maliny, borówki, cytrusy) – pod warunkiem, że nie mamy nadwagi, bo wówczas owoce należy ograniczyć do minimum.
Soki  owocowo - warzywne, świeżo wyciśnięte , rozcieńczone wodą.

Sandra Cabot proponuje, w celu oczyszczenia wątroby 8 tygodniową dietę. Program żywieniowy dzieli się na trzy fazy. W każdej z nich należy jeść określone pokarmy i tego schematu należy ściśle się trzymać – nie jeść pokarmów przeznaczonych dla różnych faz.
Osoby zainteresowane taką dietą wątrobową powinny same dobrze zgłębić jej zasady.  Ja, póki co, trzymam się zasady bezglutenowego żywienia, zasad zdrowego odżywiania, oraz stosuję podane wyżej środki  ziołowe i  cztery podstawowe dla wątroby pokarmy.  Pomyślę nad przygotowaniem mieszanki w proszku z ziół lub znajdę jakiś gotowy preparat złożony o podobnych do Livatone właściwościach.

Zwracam uwagę Miłych Czytelników bloga na to, że przytoczone tu  informacje na temat uzdrawiania wątroby są poglądami Sandry Cabot. Owszem, z większością z nich się zgadzam (wtedy o nich piszę), ale każdy z Was powinien sam porządnie zgłębić ten temat: przeczytać książki, przemyśleć zagadnienie, przyjrzeć się sobie i na tej podstawie opracować, swój plan zdrowia dla wątroby. Każdy z nas ma wątrobę w innym stanie: zdrową więc wymagająca tylko  profilaktyki, niedomagającą,  w stanie zapalnym, stłuszczoną ( o różnym stopniu stłuszczenia) – każda z tych  sytuacji  zdrowotnych wymaga innego podejścia. 
Przestrzegam przed nagłym rzuceniem się na wszystkie tu opisane sposoby wspomagania wątroby.

Postaram się napisać jeszcze o stłuszczeniu wątroby i programie wychodzenia z tej choroby, ponieważ jest to obecnie bardzo szybko narastający problem zdrowotny, którego wpływ na zdrowie ogólne jest  kolosalny.


2 komentarze:

  1. bardzo przydatny cykl, dziękuję! właśnie zaopatrzyłam się w nasiona lucerny. kilka lat temu, tak przy okazji czegoś zupełnie innego, stwierdzono u mnie lekkie stłuszczenie wątroby. planuję wybrać się do lekarza by sprawdzić, jak to teraz wygląda, ale jakoś ciągle mi nie po drodze. od tamtego czasu w moim odżywianiu się wiele zmieniło, więc mam nadzieję, że jakoś samo się to uregulowało, ale przypomniałaś mi, że jednak nie powinnam tego lekceważyć. czekam na kolejny artykuł z tej serii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój plan zdrowia dla wątroby to Essentix :) Długo lekceważyłem temat wydolności wątroby, jadłem wszystko kwitując uwagi szwagra na temat mojej diety typowym stwierdzeniem oj tam oj tam. Do momentu kiedy wątroba postanowiła przypomnieć o swoim istnieniu bólem i tępym uczuciem ucisku w prawym boku. Kazała odstawiać tłuste potrawy i uważać na ilość spożywanych posiłków i zmianę diety. Ale bez skutecznie. Załamałem się kiedy szwagier podszedł do mnie i klepiąc mnie w plecy spytał Oj tam oj tam kiedy zastanawiałem się czy zjeść jeszcze grillowanego boczku. Ale teraz jest już dobrze. dzięki naturze za fosfolipidy:)

    OdpowiedzUsuń