Strony

piątek, 24 maja 2013

Stłuszczenie wątroby - czym jest i skąd pochodzi

Stłuszczona wątroba jest wypełniona tłuszczem, który stale się w niej odkłada. Komórki wątrobowe i przestrzenie tworzące strukturę tego filtru jakim jest wątroba, są zniekształcone i zapchane zalegającym w niej tłuszczem.  Z tego powodu wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Pracując prawidłowo wątroba powinna oczyszczać strumień krwi, dzięki czemu do serca powraca żywa, czysta krew. Jeśli filtr jest zapchany niezdrowym, toksycznym tłuszczem, krew nie może swobodnie przez niego przepływać i nie oczyszcza się w dostatecznym stopniu. W takim przypadku krew powracająca do serca nadal zawiera niezdrowy tłuszcz i toksyny, które uszkadzają serce i układ immunologiczny.

 Przeciążenie układu immunologicznego powoduje, między innymi, szybkie starzenie się. W stłuszczonej wątrobie zdrowa tkanka zostaje częściowo zastąpiona  niezdrowym tłuszczem, który zaczyna ją wypełniać , zajmując coraz więcej niezdrowej tkanki, w wyniku czego pozostaje coraz mniej  zdrowego narządu.  Stłuszczona wątroba jest częściowo powiększona i obrzmiała i z powodu wypełnienia tłuszczem ma żółtawy, tłusty  wygląd. Rodzaj tłuszczu, który najczęściej odkłada się w  wątrobie to trójglicerydy.

 Z czasem, wraz z postępem stłuszczenia, rozwija się stan zapalny wątroby, potęgowany przez stres oksydacyjny z powodu dużej ilości wolnych rodników  w komórkach wątrobowych. Ten nasilony stan zapalny wątroby, może przekształcić się w proces bliznowacenia zwany marskością wątroby. Stłuszczenie wątroby najczęściej przekształca się w cukrzycę typu II.

Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku , obserwuje się lawinowo rosnącą liczbę  stłuszczeń wątroby.  Obecnie mówi się o 20 %  populacji dotkniętej tym schorzeniem. Znamiennym jest też fakt, że obecnie choroba rozwija się u ludzi w różnym wieku i nie jest rzadkością u dzieci i młodzieży a niegdyś była to choroba alkoholików.

Mówi się o epidemii stłuszczenia wątroby.


Przyczyny stłuszczenia wątroby
1.  Niewłaściwy sposób odżywiania się – najczęstszy powód: duże ilości przetworzonych produktów węglowodanowych, duże ilości niezdrowych tłuszczów, zbyt mała ilość  spożywanych świeżych produktów roślinnych (warzyw, owoców, roślin strączkowych), zbyt mała ilość dobrej jakości produktów białkowych.
2. Leki przeciwzapalne, immunosupresyjne, przeciwbólowe i obniżające stężenie cholesterolu we krwi, blokery wapniowe, syntetyczne estrogeny,  niektóre  leki przeciwcukrzycowe,leki stosowane w chorobie nowotworowej…
Należy zwrócić uwagę na specyficzną szkodliwość leków, u niektórych osób: każdy organizm jest inny i dlatego działanie leków na organizm jest nieprzewidywalne – organizm reaguje  na leki nietypowo, źle , inaczej n iż u większości osób.
3. Zażywanie różnych substancji psychoaktywnych: alkoholu,  narkotyków, amfetaminy i jej  pochodnych.
4. Toksyny środowiskowe: farby, masy plastyczne, rozpuszczalniki, kleje, pestycydy,  insektycydy, środki stosowane w pralniach chemicznych, silne detergenty i inne związki chemiczne.
5.  Cukrzyca, stłuszczenie, marskość wątroby występujące w rodzinie, zwiększa ryzyko stłuszczenia tego narządu.
6.  Nadwaga i cukrzyca typu II, otyłość (zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby o 60-74%). Jak to działa: stłuszczenie wątroby prowadzi do otyłości a następnie nadmierna masa ciała  powoduje rozwój stłuszczenia do  bardziej zaawansowanego stadium. Z tego powodu ludziom z nadwagą i stłuszczeniem wątroby jest ciężko schudnąć , jeżeli najpierw nie poprawią  funkcjonowania tego narządu.
7. Stłuszczenie wątroby może też  powodować operacja zwana  bypasem, stosowanym  z powodu chorobliwej otyłości. Najczęstsze objawy stłuszczenia wątroby
Objawy tego stanu bywają niespecyficzne i niewyraźne, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. Objawy nasilają się stopniowo (ogólnie złe samopoczucie, spowolnienie) do czego można się przyzwyczaić i nie dostrzegać zagrożenia.
1. Objawem stłuszczonej wątroby jest bezdech senny, chrapanie a za jego przyczyną : poranne zmęczenie, zasypianie w ciągu dnia, przybieranie na wadze, wzrost ciśnienia krwi, ryzyko zawału i udaru, obniżenie siły popędu płciowego (obniżenie testosteronu).
2. Wzdęcia i zastój jelitowy
3. Odkładanie tkanki tłuszczowej w obrębie  brzucha, pasa.
4. Niestrawność i nietolerancja tłustych pokarmów
5. Refluks i zgaga
6. Hemoroidy
7. Powstawanie grudek tłuszczu w skórze, często w okolicach oczu, tzw. kępki żółte powiek
8. Przegrzewanie się ciała, nadmierne pocenie się, nieprzyjemny zapach ciała
9. Czerwone i swędzące oczy, swędzenie skóry, wysypki skórne
10. Trądzik różowaty
11. Zaczerwienienie dłoni
12. Gorące i palące podeszwy stóp
13. Bóle głowy z nudnościami
14.Wysokie ciśnienie krwi
15. Niewytłumaczalne przybieranie na wadze, niemożność schudnięcia mimo stosowania diety
16. Depresja i  nieprzyjemne zmiany nastroju
17. Problemy z pęcherzykiem żółciowym
Wymienione wyżej, częściowo, chronicznie utrzymujące się objawy są wołaniem wątroby o pomoc.

 

Jak wykrywać stłuszczenie wątroby

 Najprościej  po objawach źle funkcjonującej wątroby. Standardowe badania krwi mające określić  funkcjonowanie wątroby wykrywają  dopiero stany   jej uszkodzenia  (zapalenie, marskość)  i pozostają w normie w przypadkach początkowych problemów wątrobowych.
Badanie stężenia enzymów wątrobowych we krwi wykazują przekroczone normy gdy hepatocyty są już uszkodzone, dlatego nie jest to czuły miernik funkcjonowania wątroby.
 Najbardziej miarodajnym badaniem  będzie badanie USG, pod warunkiem, że  aparat USG jest  nowej generacji a nie starym ‘żąchem’ zakupionym ze złomu (jak to ma miejsce w prywatnych gabinetach lekarskich a nawet w publicznej służbie zdrowia) a  lekarz diagnosta ma  wiedzę na temat tego co robi, popartą doświadczeniem. Badanie USG  pokazuje kształt, wielkość i budowę wątroby, potrafi ujawnić pasma odłożonego tłuszczu.

Wątroba posiada zdolność samonaprawy i rozwoju nowych, zdrowych komórek, dlatego w okresie od roku do dwóch lat można całkowicie zawrócić proces stłuszczenia i cieszyć się zdrową wątrobą co oznacza – cieszyć się życiem w pełni.

Ciąg dalszy nastąpi a w nim: 
Zasady zawracania procesu stłuszczenia wątroby przy pomocy  żywienia.

Przepraszam Czytelników za lekki chaos formalny ale to wina tego debilnego Bloggera. Mam dobrze sformatowany tekst a po edycji wygląda tak jak widać..


5 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że u mnie to nie występuje, chociaż kilka objawów jakby mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotne jest samopoczucie. Skoro jest dobre, to wystarczy tylko profilaktyka: zdrowe żywienie i ostropest, oraz unikanie toksyn. :)

   Usuń
 2. Coś tam u mnie ostatnio w USG wątróbka, torbiel i halo inne. Będę musiała się odtruć - zdrowe żywienie jest, unikanie toksyn jest, ostropest zwiększyć normalnie i systematycznie!
  Pozdrawiam Irena.

  OdpowiedzUsuń
 3. Klaro, nie uwierzyłam, ale wyszła mi wzmożona echogeniczność i nie wiem co robić:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz na forum Ashkara. Podaj więcej informacji. Nie martw się. :)

   Usuń