Strony

piątek, 17 stycznia 2014

Magnez – profilaktyka i suplementy


Zwracanie uwagi na zawartość magnezu w pożywieniu jest koniecznością. Poziom magnezu w organizmie człowieka jest uwarunkowany jego zawartością  w  roślinach, a poziom tego pierwiastka w roślinach jest zależny od zawartości magnezu w glebie. 
Poziom magnezu w glebie, a potem w roślinach jest coraz niższy, ze względu na zakwaszenie gleb,  dużą zawartość aluminium, nadmierne nawożenie, rosnące stężenie pierwiastków toksycznych (ołów, rtęć, kadm). Obniża to zawartość magnezu w roślinach.


Bogatym  źródłem magnezu są zielone części roślin, gdyż magnez wchodzi w skład chlorofilu.
Zalecenia dziennego spożycia magnezu, służące zdrowiu, opracowano w Stanach Zjednoczonych w 1935 roku (!) i obowiązują one do dziś – system RDA (Recommended Dietary Allowances). System RDA jest przestarzały, nie odpowiada współczesnym warunkom żywieniowym i nie uwzględnia postępującej degradacji środowiska. Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, profesor Julian Aleksandrowicz, wykazał, że poziom magnezu w roślinach jest niższy o 50%. Co powiedzieć dziś?
Dziś odnosimy się do nieaktualnych norm, żyjemy w ciągłym stresie, żywimy się pokarmem o niskiej wartości ( a jeśli gustujemy w fast food?) i to wystarczy by większość ludzi
miała bardzo duże niedobory magnezu, a więc i wynikające z tego dolegliwości i choroby.

 Dopóki nie mamy wyraźnych objawów niedoboru magnezu, powinniśmy oprzeć się na produktach naturalnych, świeżych, bogatych w magnez, ponieważ magnez  lepiej przyswaja się jako składnik produktów spożywczych, niż zawarty w preparatach chemicznych. 

Przetwarzanie, zwłaszcza gotowanie, powoduje tworzenie się trudno rozpuszczalnych związków magnezu, które są źle przyswajane. Podczas gotowania część magnezu przechodzi do wody a jeśli tę wodę odlewamy to tracimy też magnez. Należy spożywać różnorodne produkty spożywcze bogate w magnez.
Dobrym i prostym sposobem, na poprawę podaży magnezu jest stosowanie, do picia i gotowania, wody bogatej w magnez. Jest to najprostszy z pokarmów zawierających łatwo przyswajalny magnez. Najwięcej tego minerału zawiera Słotwinka.
Ważne jest by nie używać do gotowania gorącej wody sztucznie zmiękczonej ( poprzez zmiękczacze mające zapobiegać tworzeniu się kamienia kotłowego w  rurach) oraz filtry osmotyczne (tzw. odwróconej osmozy). Woda zmiękczona pozbawiona jest soli wapnia i magnezu. Picie wody tzw. twardej  zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Produkty naturalne poprawiające  poziom magnezu w organizmie to: ciemnozielone warzywa, czarna rzodkiew, rzodkiewki, kakao/czekolada, migdały, orzechy, ziarna: słonecznika, lnu, sezamu, mięso, sery twarde, yerba mate, rooibos, banany, kiełki.


Znany i podobno szybki sposób na uzupełnienie niedoborów, wg ojca Grande:
1 łyżkę kakao, zalać szklanką wody, gotować 1-2 min., pozostawić na noc, rano, po śniadaniu wypić zebrany nad osiadłym proszkiem płyn.


Suplementy
Inaczej jest gdy mamy wyraźne objawy niedoboru magnezu. Wtedy odpowiednie żywienie nie przyniesie dużej poprawy. Musimy zastosować suplementację, czyli leczenie preparatami magnezu.
Suplementy to:
-  tlenek magnezu
-  sole nieorganiczne magnezu: chlorek magnezu, siarczan magnezu (sól Epsom) węglan magnezu,
-  sole organiczne magnezu: cytrynian, askorbinian, glukonian, mleczan.
Sole rozpuszczalne są lepiej przyswajalne.
Dobór preparatu magnezowego zależy od stanu: śluzówki żołądka, wątroby, jelit.
Przy objawach przedawkowania magnezu należy podać wapń, na przykład Calcium Glucomicum.

Korzystne działanie suplementów magnezu ujawnia się dopiero po dłuższym okresie podawania, poprawa następuje stopniowo. Leczenie magnezem należy stosować przez kilka miesięcy - do roku.

Rady farmaceuty:*
1.Tabletka dojelitowa jest to tabletka, która rozpuszcza się dopiero w jelitach.
To tylko nazwa tej postaci leku brzmi tak zagadkowo i groźnie.
Jest to zwykła tabletka, którą połykamy jak każdą inną, ona przechodzi w stanie nie zmienionym przez żołądek, a po dotarciu do jelita rozpuszcza się i substancje czynne w niej zawarte mogą ulec wchłonięciu.
Dlaczego ona nie rozpada się w żołądku?
Bo ma na wierzchu powłoczkę, która do tego nie dopuszcza.
Po co produkuje się takie tabletki?
Po pierwsze po to aby ochronić lek przed bardzo reaktywnym, silnym kwasem solnym jaki mamy w żołądku. Jest wiele substancji leczniczych, które ten kwas by rozłożył, zniszczył.
Po drugie po to by osłonić żołądek chorego przed lekiem, który mógłby uszkodzić błonę śluzową tego narządu.
W wypadku magnezu jest to zabieg technologiczny bez żadnego znaczenia.
Silnie kwaśne środowisko żołądka może nawet ułatwiać rozpuszczanie niektórych słabo rozpuszczalnych związków magnezu.
 
2. W tej chwili jest na rynku preparat musujący MAGNESOL. Zawiera on cytrynian magnezu w dawce 150 mg jonów magnezowych. Jest to duża dawka dobrze przyswajalnego magnezu.
1 tabletka preparatu, o którym rozmawiamy zawiera 150mg jonów magnezu co stanowi 50% RDA, czyli 50% dziennego zapotrzebowania przeciętnego organizmu na magnez.
Zgodnie z tym 2 tabletki pokryją w 100% dzienne zapotrzebowanie na magnez.
Tu jedna uwaga. Te wyliczenia opierają się na teoretycznych założeniach, że:
-  cały magnez zawarty w tych tabletkach ulegnie wchłonięciu.
Jest to wykluczone. Szczególnie w tym wypadku, gdy preparat zawiera bardzo źle rozpuszczalny tlenek magnezu.
- pacjent ma przeciętną wagę (60kg) i przeciętne zapotrzebowanie na magnez.
Normy RDA są ustalone dla młodych, zdrowych osób.
Znacznie większe zapotrzebowanie na magnez będą miały np. osoby żyjące w stresie, uprawiające sport, kobiety ciężarne i karmiące, osoby intensywnie się odchudzające itd.

Moja uwaga: sprawdzałam i rzeczywiście działa szybko, ale jest bardzo słodki, więc osoby z wysokim cukrem mogą stosować, ale krótko - tak by szybko pozbyć się uciążliwych objawów niedoboru a potem zastosować dłuższą terapię wybranymi tabletkami.

3. Magnez dla dzieci.
Ostatnio spotykam się z licznymi pytaniami o preparaty magnezowe, które można podawać dzieciom.
Pamiętajmy o tym, ze głównym źródłem magnezu powinna być dieta. Tu po raz kolejny polecam picie wody bogatej w magnez. Do zimnych napojów możemy wykorzystywać wody mineralne. Polecam szczególnie Słotwinkę, która jest do nabycia w aptekach lub Muszyniankę.
Jeśli u dziecka wystąpią niedobory magnezu możemy mu podawać jeden z preparatów magnezowych.
Magnum Junior syrop dla dzieci od lat 2.
Magnum Junior saszetki lub Olimpek Chela-Mag B6 Junior, dla dzieci od lat 3.

4. Magnez, aby dobrze się przyswajał powinien być podawany w postaci związku organicznego i lepiej kilka razy dziennie, ale w małych porcjach.
Tym, którzy już słabo pamiętają chemię, powiem, że na pewno NIE powinien to być tlenek ani węglan magnezu, bo one praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie, nie będą się więc wchłaniać. Wyrzucone pieniądze.

5. Obecnie polecam pacjentom preparat o nazwie "Magnez +B6 Optimal" zawiera on 100 tabl. z mleczanem magnezu w dawce 50 mg w przeliczeniu na magnez i kosztuje 9,80zł.
Preparatów o podobnych składzie jest wiele i asortyment ten ulega ciągłym zmianom.
Inne godne polecenia preparaty magnezu:
- "MGB6" 50 tabl. z mleczanem magnezu w dawce 50 mg; cena 7,80zł
- "Filomag B6" 75 tabl.;wodoroasparginian Mg w dawce 40 mg; cena 9,95zł
- "MaglekB6" 50tabl.;mleczan Mg; w dawce 51mg; cena 10,95zł
- "Laktomag B6" 50 tabl.;wodoroasparginian Mg w dawce 70 mg Mg; cena 11,95zł
- "Magvit B6" 50tabl.; mleczan Mg; 50mg; cena 15,95zł
- "Slow-Mag B6"; cytrynian Mg; 64mg jonów Mg; cena 17,95zł
- "Magnefar B6" 100tabl.; cytrynian Mg; w dawce 60 mg; cena 22,95zł
- "MagneB6" 50tabl.; mleczan Mg; w dawce 48 mg; cena 19,95zł

Magnez lepiej się przyswaja podawany w małych dawkach, a częściej. Lepiej więc zażywać tabletki z magnezem kilka razy w ciągu dnia po jednej, niż kilka tabletek jednorazowo.

6. Przy niebakteryjnym  nieżycie nosa,  może pomóc  magnezowy spray do nosa.

-
Warto przeczytać artykuły na portalu „Woda dla zdrowia” Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego:* mgr farm. B. Napiórkowska

11 komentarzy:

 1. oj tak przydałby sie choć nie lubię łykac piguł;)

  OdpowiedzUsuń
 2. a tam , ja wolę kawałek gorzkiej, nawet b.gorzkiej Wawela lub Goplany :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedobory magnezu prowadzą do uszkodzeń receptorów NMDA w mózgu, które są odpowiedzialne za regulację nastroju. Suplementacja magnezem przynosi znakomite efekty w leczeniu depresji, niepokoju, zaburzeń snu czy też nerwicy. Niedobory magnezu są powszechne u osób narażonych na stres, a stres jak się okazuje w ostatnich latach, jest jednym z większych graczy w rozwoju depresji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wartościowy komentarz. Szkoda, że anonimowy. :)

   Usuń
 4. Niedobory magnezu tak wpływają na zachowanie dziecka, że własnej córki nie poznawałam. Zrobiła się strasznie nadpobudliwa, nerwowa, płaczliwa, nie mogła zasnąć, zdarzało się, że się moczyła w nocy. wytrzymać z nią nie szło. Myślalam, że to jakieś zaburzenia emocjonalne albo adhd a sie okazało, że to przez magnez. lekarka zaleciła magsolvit b6 no i zmianę diety. o ile do syropku nie trzeba było namawiać, to z dietą było już dużo gorzej, bo to nie tylko kwestia smaku ale i przyzwyczajeń całej rodziny. naszczęście pomału się udało, dzisiaj to juz zupełnie inny dzieciak, aż miło popatrzec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ten komentarz. Bardzo dobrze i wiarygodnie obrazuje skutki niedoborów magnezu. Kilku moich znajomych, pod wpływem tego cyklu o magnezie, zastosowało suplementację i również zmianę odżywiania - efekty bardzo wyraźne; głównie poprawa snu i spokojniejsze nerwy. :)

   Usuń
 5. U nas magsolvit uczulił dziecko, próbowaliśmy innych suplementów, niestety z podobnym skutkiem. zostaje nam tylko ratować syna dietą. Dziękuję za ten artykuł, znalazłam w nim wiele nowych informacji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz będzie dobry czas na uzupełnieni magnezu z warzyw:
   - koperek, natka pietruszki, kalarepka, dynia, buraczki czerwone, marchew, rzodkiewka, rzeżucha
   - z pestek dyni, kakao, i kasz: gryczanej i jaglanej
   - owoce: truskawki, śliwki, agrest, gruszki, daktyle
   Oczywiście w grę wchodzi przede wszystkim woda bogata w magnez: Muszynianka, Kryniczanka.

   W przypadku niepowodzeń w suplementacji (nie jestem zwolenniczką suplementów, ale czasem, jak w przypadku niedoborów magnezu, są niezbędne) warto poradzić się pani Barbary Napiórkowskiej - farmaceutki z Apteki Batorego:
   http://www.aptekabatorego.pl/phpbb2/index.php?sid=7d06073cd72ee3a47f8a0e5659c63251
   Może pani Napiórkowska zna jakiś preparat magnezowy, który nie będzie powodował uczulenia.
   Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami z suplementacją magnezu u dziecka. Trzymam kciuki, żeby było dobrze. :)

   Usuń
 6. tez mi by się przydało coś podobnego

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobry wpis, ja również patrzę na to jakie składniki znajdują się w mojej diecie. I kilka tygodni temu, na początku października, gdy czułam się już przeciążona i zmęczona pracą włączyłam do diety Doppelherz aktiv Magnez B6 Forte 400, właśnie ze względu na magnez. To był dobry wybór, bo już zauważam poprawę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo szczegółowy wpis, z którego można wyciągnąć sporo pożytecznych informacji! :) Ja od dwóch lat regularnie uzupełniam niedobory magnez tabletkami magne b6 :) Odkąd je biorę migrena zaczyna stopniowo odpuszczać :)

  OdpowiedzUsuń