Strony

poniedziałek, 21 maja 2012

Tonik octowo - ziołowyNa bazie octu jabłkowego, który zrobiłam jesienią ubiegłego roku, wykonałam doskonały ocet ziołowy do twarzy. Za sprawą użytych ziół jest przeznaczony do cery naczynkowej. Sprawdza się znakomicie w pielęgnacji tego typu nadwrażliwej cery: rozjaśnia, lekko obkurcza naczynka, wygładza, napina.
Ma wspaniały zapach świeżych jabłek a dodatek ziół nadaje mu smak goryczki. Przez zapach jabłek przebija się, za sprawa ziół, lekki zapach cynamonu i całość daje wrażenie zapachu szarlotki, jednak z przeważająca nutą zapachu jabłek.


Tonik octowy do cery z problemami naczynkowymi


Do szklanego, wyparzonego słoja wsypać po 1 łyżce następujących ziół (suchych):
koszyczek arniki
kwiat nagietka
1/2 łyżki liści podbiału

Zioła zalać dojrzałym octem jabłkowym własnego wyrobu, zamknąć przykrywką. Zioła powinny macerować się w occie w cieple i w cieniu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie maceratu w papierowej grubej torebce, co oprócz zacienienia daje też możliwość dokładnego opisu zawartości słoika bez dodatkowych naklejek.
Tak przygotowane zioła macerujemy w occie przez 2-3 tygodnie. Jest to minimalny czas na przejście składników ziół do octu. Jeśli macerat przetrzymamy dłużej to będzie on miał większą moc.
Po uzyskaniu ziołowego octu zlewamy go do butelki z ciemnego szkła i przechowujemy w temperaturze pokojowej. Octy nie lubią słońca wiec i ten ocet przechowujmy w ciemnym - najlepiej w szafce kuchennej lub łazienkowej.


Na bazie tego octu ziołowego przygotowujemy sobie, na bieżąco, tonik octowo ziołowy. W tym celu rozcieńczamy ocet dobrej jakości wodą źródlaną w proporcji 1łyżka octu na pół szklanki wody.
Tonikiem przemywamy skórę twarzy rano i wieczorem. Przy dużych problemach naczynkowych można zastosować kompres z toniku: namaczamy płatek kosmetyczny w toniku i robimy okład na wrażliwe miejsca np. policzki. Kompres trzymamy przez 10 minut.

Co prawda teraz nie jest najlepszy czas na kuracje obkurczające i pojaśniające cerę (najlepsza jest jesień i wczesna wiosna) ale kto unika słońca może taki tonik zastosować.

.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz