Strony

wtorek, 8 maja 2012

Zdrowie i uroda z przyrody - pokrzywa




Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
 Na właściwościach leczniczych pokrzywy poznano się już w starożytności, za przyczyną Hipokratesa.
I chociaż dla większości ludzi pokrzywa to chwast, jednak znawcy ziół wiedzą, że jest ona obdarzona wielka mocą.
Liście pokrzywy zawierają kwasy organiczne, witaminy: A,E,C,B,K, flawonoidy, garbniki, chlorofil,sole mineralne.
Korzenie i kłącze zawierają sole mineralne:  magnez, mangan, potas, fosfor, krzem, żelazo oraz fitosterole i lecytynę.
Najczęściej korzystamy z liści i korzeni pokrzywy.

Młode liście pokrzywy, zebrane od kwietnia do maja (potem zrywamy tylko wierzchnie części pokrzywy, gdyż starsze osobniki są zdrewniałe) dodajemy do sałatek, szpinaku, jajecznicy (listki pokrzywy przygotowujemy tak jak szpinak - dusimy krótko na maśle).


Napar ze świeżych liści pokrzywy jest znakomitym napojem wiosennym, stosowanym dla oczyszczenia organizmu z toksyn, głównie poprzez swe dobroczynne działanie na drogi moczowe.

Herbatka ze świeżych liści pokrzywy

Garść świeżo zerwanych młodych pokrzyw (kwietniowo - majowych) wypłukać solidnie pod bieżącą wodą, osuszyć w papierowym ręczniku. Część ziela użyć od razu a resztę przechowywać w szklanym pojemniku w lodówce (kilka dni)

Ziele pociąć na małe kawałki i zalać w czajniczku wrzątkiem - 1 garść świeżej pokrzywy na szklankę wody. Pozostawić do zaparzenia. Ja okrywam czajnik ręcznikiem aby napar powstawał w cieple jak najdłużej i większość składników przeszła do wody. Trwa to minimum godzinę. Tak przygotowana herbatka jest gotowa do picia ale...no, nie jest smaczna... i pachnie mdło... Mam na to prosty sposób:
piję napar ze świeżej pokrzywy na zimno (najczęściej drugiego dnia od zaparzenia) czasem dodaję kilka kropli cytryny - poprawa smaku zdecydowana! :)




Olej pokrzywowy

Słoiczek szklany (wyparzony) o pojemności 0,5 litra napełniam pociętymi drobno młodymi, świeżo zerwanymi pokrzywami do 3/4 jego wysokości, zalewam olejem z pestek winogron, zamykam.
Stawiam w cieple na minimum 3 tygodnie ( im dłużej, tym lepiej). W ten sposób uzyskuje się doskonały kosmetyk do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, także włosów. Olej nastawiony teraz, w maju, przyda się jak znalazł na jesienną  i zimową pielęgnację.



Pokrzywowa lodówka

Wędlina, mięso zabrane na piknik wystarczy obłożyć zerwanymi pokrzywami a świeżość jest gwarantowana.


Nawożenie ziołowego ogródka

Do nawożenia czyli wzmocnienia ziół (i innych roślin w ogródku) sporządzamy odżywkę pokrzywową:
1 kg młodych pokrzyw (przed kwitnieniem) zalewamy 10 litrami deszczówki (może też być zwykła woda) w plastikowym wiadrze, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce. Codziennie mieszamy fermentujący płyn. Po 10-12 dniach, kiedy sfermentowane części roślin opadną na dno a płyn nabierze klarownego, brązowego koloru, nawóz jest gotowy do użycia. Podlewamy nim zioła, rozcieńczając płyn wodą w stosunku 1:10. Ten nawóz można wykonać w wersji bardziej odżywczej poprzez dodanie, oprócz pokrzyw, pełnej garści różnych ziół zebranych w ogrodzie, na łące lub w lesie. Jeśli dodamy jeszcze garść skrzypu polnego to otrzymany płyn będzie równocześnie zwalczał mszyce na roślinach.

Pokrzywa - parząca przyjaciółka, niezwykle odżywcza, wzmacniająca, przyjazna człowiekowi i roślinom.

.

2 komentarze:

  1. Polecam przepis na pokrzywę "żelazną": LEŚNA POKRZYWA PEŁNA ŻELAZA
    Doskonałe danie polecane dla uzupełnienia dobrze przyswajalnego żelaza, szczególnie polecane dla kobiet i dawców krwi. Pochodzi ze staropolskiej, tradycyjnej kuchni, a przepisu użyczył mi jej świetny znawca Grzegorz Russak.
    Naścinać szczytowych części pokrzyw z głębi lasu, przed zakwitnięciem (najlepsze są tylko stożki wzrostu). Potrzebna jest większa ilość, bo po ugotowaniu bardzo tracą masę. Wrzucić na chwilę do wrzątku, potem odcedzić i otrząsnąć z wody. Drobno posiekać, wrzucić na rozgrzane klarowane masło, lekko poddusić (tak jak przyrządza się szpinak) dodając posiekany czosnek, sól i pieprz. Wlać nieco śmietany (najlepiej wiejskiej- „od baby”), odparować ją i zaciągnąć całość jajkiem. Podawać na grzance, umoczonej w mleku lub śmietanie, podsmażonej na złoty kolor. Masę ułożyć na grzance, posypać potarkowanym, gotowanym na twardo jajkiem i oprószyć zieleniną wg uznania. Smakuje wybornie i jest bardzo zdrowe!
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za uzupełnienie artykułu o ciekawy przepis. Jak tylko wiosna zapuka do drzwi, zaraz do tego wracam - zaczynam od pokrzywy, lub mniszka, bo on będzie raczej wcześniej dostępny. To może być świetna przekąska na wiosenne włóczęgi po lasach i łąkach. Już nie mogę się doczekać...

      Usuń