Napary pite w formie herbatki działają na organizm immunostymulująco, orzeźwiająco, estrogennie, antyoksydacyjnie, regulująco na wypróżnienia (lekko rozwalniająco), obniżają ciśnienie tętnicze krwi, przeciwgorączkowo i przeciwmiażdżycowo.
Napar zakwasza mocz. Zwiększa perystaltykę układu moczowego. Nasila diurezę.
Hibiskus pobudza trawienie, zwiększając wydzielanie soków trawiennych. Posiada składniki ochraniają miąższ wątroby. W większych dawkach zwiększa wydzielanie żółci i rozszerza naczynia wieńcowe.
Działa rozkurczająco na mięsień macicy. Stosowany na czczo hamuje rozwój drożdżaków i niektórych pierwotniaków w układzie pokarmowym.(Henryk Różański)
Zastosowanie w pielęgnacji skóry.
Wyciągi wodne: napar, odwar - na skórę działają antyseptycznie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Hamują odczyny alergiczne.
Stosowane do leczenia trądziku, wyprysków, pokrzywki, owrzodzeń.
Okłady z naparu zmniejszają obrzęk wywołany urazami (podobnie jak kwaśna woda – płyn Burowa, altacet).
Okłady z naparu z kwiatu hibiskusa na oczy i twarz tonizują naczynia krwionośne, zmniejszają wysięki okołonaczyniowe, obkurczają rozszerzone pory i zmniejszają worki pod oczami.
Leczą stan zapalny spojówek.(Henryk Różański)
Herbatka z płatków hibiscusa
1 dużą łyżkę płatków hibiscusa zalać w szklance wrzątkiem, parzyć pod przykryciem 20-30 minut.
Praktyczna uwaga: jeśli zdecydujemy się na miesięczną kurację wzmacniającą, na wiosnę, herbatką hibiscusową (oczyszcza i wzmacnia) to najlepiej jest robić napar w litrowym termosie (wtedy dajemy 4 łyżki hibiscusa na termos) i popijać przez cały dzień, zamiast innych napojów. Kto nie ma uczulenia na miód i nie walczy z nadwagą, ten może dosłodzić napój miodem.
Panie będące w ciąży nie powinny pić herbatek z hibiscusem.
Tonik hibiscusowy do twarzy
Napar przygotowany jak do picia rozcieńczamy dobrej jakości, przegotowaną wodą w stosunku 1:1.
Tak przygotowanym tonikiem przemywamy twarz, szyję a nawet całe ciało. Płyn doskonale ujędrnia, napina skórę (działa jak lifting). Przy cerze skłonnej do zaczerwienień i naczynkowej daje bardzo dobry efekt pojaśnienia cery i obkurczenia naczynek.
Płukanka do włosów ciemnych i barwionych henną
Przygotować silny napar (podwójna ilość kwiatów - na przykład 4 łyżki na pół litra wody - zastosować jako ostatnie płukanie po myciu włosów. Ma podobne do płukanki octowej działanie a dodatkowo pięknie nabłyszcza włosy.
Nie poleca się do włosów jasnych - ze względu na barwiące właściwości, może nadać włosom brzydki różowy odcień.
Doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry jest olej z hibiscusa. Nie tylko ujędrnia i wygładza skórę ale ma też właściwości lekko barwiące skórę na piękny złocisty kolor. Niestety nie spotkałam czystego olejku z hibiscusa w Polsce, ale kto wybiera się na wczasy do Tunezji, ten ma szansę na jego zdobycie.
Można zrobić olej o podobnych właściwościach samemu:
Olej hibiscusowy
5 łyżek suszonych kwiatów hibiscusa zalać szklanką ciepłego oleju (winogronowy, słonecznikowy, lniany, inny...) Odstawić na kilka dni do maceracji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz