Strony

poniedziałek, 27 października 2014

Czy, kiedy i jak stosować olejki eteryczneCzy
Warto stosować aromaterapię w domu. To prosta, skuteczna, przyjemna metoda na nastrój i zdrowie, poprzez  wprowadzenie do pomieszczeń ulubionych zapachów.
Zamiast chemicznych środków: żeli, sprajów, samochodowych zawieszek, zastosujmy olejek eteryczny. Sztuczne zapachy, chemiczne, są niezwykle szkodliwe. Unosząc się w powietrzu przedostają się do dróg oddechowych a tam powodują nadżerki w błonach śluzowych, które  tracą wtedy swoje właściwości ochronne i do krwioobiegu dostają się toksyny. W ten sposób możemy nabawić się alergii a nawet astmy. W najlżejszym przypadku przypłacimy to złym samopoczuciem.
Zastosowanie olejków eterycznych  może dać w mieszkaniu liczne efekty: aseptyczne (zapobiegnie rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów: pleśni,  grzybów, bakterii) terapeutyczne (działające na psychikę i  zdrowie). Niektóre olejki (cynamonowy i mięty pieprzowej w mieszance) dają efekt niwelowania zapachu papierosów.
Stosując olejki w mieszkaniu (pamiętajmy, że muszą to być olejki lub ich mieszanki, które akceptują wszyscy domownicy)  uzyskamy piękny aromat we wnętrzu, poprawę nastroju, wzmocnienie zdrowia poprzez wzmocnienie odporności.
Są specjalnie przygotowane mieszanki olejków eterycznych do aromatyzowania pomieszczeń. Są to  betamixy 
(Dr Beta): dla  domu i biura, na dobry sen, dla relaksu, dla palaczy, świąteczne (o zapachu igliwia). Ponieważ betamixy są przygotowane przez specjalistów w dziedzinie aromaterapii, to zestawy te możemy na ogół stosować  bez konsultacji z aromaterapeutą. Są delikatne i bezpieczne.

Kiedy
Stosujmy odpowiednie olejki eteryczne w stanach zmęczenia, przy obniżonym nastroju, w infekcjach, przy bólach, w dolegliwościach wewnętrznych, w pielęgnacji  skóry i włosów (pielęgnacyjnie i leczniczo).
Doskonale sprawdzają się przeciw komarom, muchom, mszycom, molom, karaluchom.
Zastąpią perfumy. Zarówno pojedyncze olejki jak też skomponowane przez siebie mieszanki, mogą dać rewelacyjny, niepowtarzalny efekt zapachowy na skórze.

Jak
Są określone zasady stosowania olejków eterycznych. Bardzo ważna jest ilość (w jednorazowym zabiegu) częstotliwość stosowania i oczywiście jakość.
Polskie Towarzystwo Aromaterapii przygotowało Dekalog Aromaterapii.Dekalog aromaterapii
Korzystaj z dobrodziejstw aromaterapii i niezwykłych właściwości naturalnych olejków eterycznych dla zdrowia i przyjemnych wrażeń.

1 - Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
2 - Przygotowując mieszankę nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
3 - Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
4 - Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.*
5 - Nie stosuj nie rozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
6 - Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj 12godzinny test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzeć w skórę za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, olejek możesz stosować.
7 - Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznych z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
8 - Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
9 - Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
10 - Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
(Pobrane ze strony Dr Beta: http://www.drbeta.pl/webpage/pl/dekalog-aromaterapii.html )


 

Mamy do dyspozycji następujące formy użycia olejków eterycznych:

Masaż aromaterapeutyczny. Może być stosowany na całe ciało lub miejscowo (w miejscu dolegliwości). Olejki eteryczne, w ilości 15-30 kropli, rozpuszcza się do masażu, w nośniku 1/4 szklanki), którym jest olej jadalny, lub inny olej o korzystnych właściwościach dla skóry. To jest proporcja ogólna, bo do jednorazowego masażu, zużywa się 3-4 krople olejku eterycznego w 1 łyżce oleju bazowego.
Masaż aromaterapeutyczny jest najskuteczniejszą formą terapii, poprzez połączenie walorów terapeutycznych olejków i masażu.

Kąpiel aromaterapeutyczna. Do wanny napełnionej ciepłą wodą, dodaje się 
10 -15 kropli olejku eterycznego. Kąpiel powinna trwać 15 minut. Po kąpieli nie należy  spłukiwać skóry wodą, wystarczy delikatnie osuszyć. Można stosować kąpiele częściowe (na przykład samych nóg, dłoni). Wówczas dajemy proporcjonalnie mniej olejku eterycznego.

Kompres aromaterapeutyczny. W połowie szklanki ciepłej wody rozpuszczamy 5-10 kropli olejku. Takim roztworem nasączamy  stosownej wielkości gazę, watę itp. Przykładamy  miejscowo.

Aromaterapia w powietrzu, czyli inhalacje, rozpylanie, odparowywanie olejków eterycznych w pomieszczeniu.
Inhalacje aromaterapeutyczne robi się nad naczyniem z gorącą woda, do której wkroplono 5-10 kropli olejku. Inhalacje to także zwilżenie chusteczki higienicznej 5-10 kroplami olejku i trzymanie jej przy nozdrzach.
Najprostszą metodą aromaterapii jest odparowanie olejków wraz z wodą w kominku aromaterapeutycznym. Do kominka wypełnionego wodą wkraplamy 10 kropli olejku. Stosujemy jeden zabieg (odparowanie) na dzień. W przypadku gdy ma to mieć charakter leczniczy, stosujemy dwa zabiegi - jeden rano a drugi wieczorem.

* Ciąg dalszy nastąpi a w nim:
Trochę o wewnętrznym zastosowaniu olejków eterycznych, kilka uwag do tematu.


Napisałam na podstawie książki: Władysław Brud, Iwona Konopacka. Pachnąca apteka.

4 komentarze:

 1. Przywędrowałam z aoctem z dzikiej róży, a znalazłam i Gałczyńskiego, i Leśmiana, i tysiące inspiracji, porad, mądrości:) Dziękuję, aromaterapię chyba dzięki Tobie naprawdę polubię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kalino. :) Miło mi a będzie jeszcze milej, jak zagościsz u mnie na zawsze. :D

   Usuń
 2. Lubię olejki i często używam ich w kominkach, kąpielach i masażach ;)

  OdpowiedzUsuń