Strony

czwartek, 30 października 2014

Trochę o wewnętrznym zastosowaniu olejków eterycznych. Uwagi do tematuAromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej i o ile  kiedyś uważano za bezpieczne stosowanie olejków eterycznych tylko zewnętrznie to już od 2000  roku oficjalną stała się aromatologia, czyli aromaterapia rozszerzona o wszystkie inne  terapeutyczne zastosowania olejków, w tym zastosowania wewnętrzne olejków eterycznych i ich  preparatów: doustne, przez odbyt, vaginę i inne otwory ciała.

Stosowanie wewnętrzne olejków eterycznych jest u nas mało znane. Jak zwykle, w sprawach fitoterapii, można oprzeć się na opinii dr Henryka Różańskiego, który, już ponad 10 lat temu napisał tak:

"Olejki eteryczne od dawna były stosowane doustnie. Wywierają wówczas silne działanie farmakologicznie. W dawkach leczniczych są bezpiecznymi i cenionymi lekami, efektywnie działającymi.
Przed doustnym zażyciem, olejki eteryczne należy zmieszać z miodem, sokiem owocowym, (np cytrynowym) lub olejem jadalnym - oliwą, olejem winogronowym, kukurydzianym, makowym lub z tranem, czy Linomagiem  - płynem (płyn do picia).
Lek olejkowy należy dobrze popić ciepłą herbatą lub naparem ziołowym.
Oczywiście zażywanie olejku z tranem ma dodatkowe działanie - dostarcza organizmowi naturalne witaminy A i D. Linomag natomiast dostarczy nam witaminę F, która jest szczególnie ważna w leczeniu chorób skóry, paznokci, oczu i włosów. Jednakże nie mogę polecać tych mikstur osobom wrażliwym na niemiłe smaki i zapachy.
Potrawy słodkie i tłuste przyspieszają  wchłanianie olejków eterycznych z przewodu pokarmowego do krwi i limfy, ułatwiają ich rozprowadzanie po całym ustroju, wniknięcie do komórek ciała, oraz nasilają ich działanie ogólne.
Na każdą łyżkę miodu lub oleju (albo tranu, Linomagu) dajemy 3 krople olejku eterycznego, starannie mieszamy. Tak przygotowaną miksturę zażywamy 2 razy dziennie po 1 łyżce, po jedzeniu, dobrze popijamy.
Jeśli chodzi o sok owocowy( najlepiej pomarańczowy, cytrynowy, grejfrutowy. marchewkowy): 100 ml soku+ 3 krople olejku, energicznie zmieszać.
Można dodawać olejek eteryczny (3 krople) do ciepłego mleka z miodem i pić 2-3 razy dziennie.
Nie wolno przedawkować olejków eterycznych. Zatrucie olejkami objawia się biegunką , nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, zawrotami głowy,  białkomoczem, a nawet krwiomoczem i uszkodzeniem wątroby, oraz układu nerwowego."
http://www.rozanski.ch/oleum.htm


Kilka uwag wynikających z doświadczenia aromaterapeutycznego
1. Olejki eteryczne mają naprawdę silne działanie, więc wprowadzając je do swojego mieszkania powinniśmy sprawdzić czy zastosowane zapachy nie zaszkodzą/ przypadną do gustu wszystkim domownikom, w tym domowym zwierzakom.

Pamiętam, jak kilka lat temu postanowiłam spróbować czy da się obniżyć podwyższone ciśnienie krwi przy pomocy olejków eterycznych. Kupiłam  stosowny olejek (nie pamiętam już który) i popołudniem zastosowałam w kominku aromaterapeutycznym. Zapomniałam, że moja córcia ma bardzo niskie ciśnienie – bardzo szybko, bardzo źle się poczuła i potrzebne było natychmiastowe solidne wietrzenie chaty. Olejki to poważna sprawa i działają szybko, przedostając się do krwioobiegu, nawet z otoczenia.

2. Aromaterapii nie powinny stosować kobiety ciężarne, karmiące, niemowlęta.

3. Osoby alergiczne, powinny unikać aromaterapii, zwłaszcza wziewnej, a jeśli zdecydują się na zastosowanie nawet bardzo łagodnych olejków, to koniecznie powinny, wcześniej wykonać test skórny.

4. Należy unikać zapachów, które nas drażnią. Każdy dyskomfort dyskwalifikuje zastosowany olejek.

5. Nie należy kupować olejków eterycznych na zapas. Szybko tracą swe właściwości a niewłaściwie przechowywane mogą zaszkodzić. Kupujmy wybrane olejki na konkretny sezon.

6. Olejki eteryczne można stosować przez cały rok, ale... 
Ja nie jestem zwolenniczką tej zasady. Używam olejków do aromaterapii tylko późną jesienią i zimą i tylko wtedy, gdy mam na to wyraźną ochotę. Najlepszą, bezpieczną, najprostszą, najtańszą i dla wszystkich dostępną przez cały rok, formą aromaterapii jest... las. O każdej porze roku inne, cudowne aromaty, skomponowane w sposób niesamowity. Nikomu nie szkodzą, nawet alergikom...

7. Kominki aromaterapeutyczne. Najlepsze kominki wykonane są z porcelitu, glazurowane. Ważna jest wielkość miseczki i wielkość ogólna kominka. Najlepsze kominki ma Dr Beta - dostosowane wielkością miseczki do konkretnej porcji  dla jednego zabiegu. Miseczka ma taką wielkość, że wraz ze świeczką, gwarantuje bezpieczne, prawidłowe, równomierne odparowanie olejku, bez konieczności angażowania straży pożarnej. :D Na zdjęciach  wszystkich artykułów o aromaterapii pokazuję dwa kominki: żółty - Dr Beta i kamionkowy, marokański - piękne nieporozumienie: cieknie, a zbyt mała miseczka i zbyt mała odległość świeczki od miseczki powoduje, że szybko odparowuje olejki a potem nie mając nic lepszego do roboty pali... się... :D

8. Uwagi w kwestii nazewnictwa. Używamy terminu olejki aromaterapeutyczne, eteryczne na określenie olejków naturalnych, leczniczych a terminu olejki zapachowe na sztuczne kompozycje, których do celów zdrowotnych stosować nie wolno. Lepiej nie stosować ich wcale.
Stosowanie olejków eterycznych  do celów zdrowotnych to aromaterapia lub pojęcie poszerzone o zastosowanie wewnętrzne - aromatologia.
Jest jeszcze aromachologia. To oddziaływanie tylko bodźcami zapachowymi i naukowa ocena ich wpływu na nastrój, fizjologię i zachowania człowieka.Najwięcej informacji na temat aromaterapii znajdziecie na stronie Dr Beta.
http://www.drbeta.pl/

Terapia olejkami eterycznymi to sprawa indywidualna - to co jest skuteczne u jednej osoby, może zaszkodzić innej. Stosowanie olejków wymaga rozwagi a w przypadku choroby konsultacji u aromaterapeuty.

Diagramy pochodzą ze strony Dr Beta.

3 komentarze:

 1. Dzień dobry :)
  Zaczynam interesować się aromaterapią, ale z racji ciąży mam świadomość, że swoją czynną przygodę z nią zacznę dopiero za kilka(naście) dobrych miesięcy. Chciałam jednak zapytać, jak sprawa ma się z perfumami olejowymi własnej roboty? Nie lubię alkoholowych sprayów, używam perfum arabskich/indyjskich w formach roll-onów, ale marzy mi się ukręcenie czegoś własnego z olejków eterycznych. Czy mimo ciąży taka forma jest dla mnie dozwolona? Jakby nie było - będę się tym smarować, będę to wdychać... Trochę się boję, i proszę o rozwianie moich wątpliwości.

  Zastanawiam się też, jak podchodzić do sprzecznych informacji odnośnie np. olejku ylangowego - nie wolno go stosować w ciąży i okresie karmienia, ale jest polecany przy porodzie i w depresji poporodowej. To w końcu jak? Czy, jeśli nie czuję po użyciu go negatywnych dolegliwości, mogę od czasu do czasu się nim "sztachnąć"?

  Mam świadomość, że najlepiej byłoby skontaktować się z profesjonalnym i certyfikowanym aromaterapeutą, ale nie mam w okolicy żadnego (mieszkam na wsi dechami zabitej, gdzie psy...wiadomo), a artykuły na tym blogu są jednymi z rzetelniejszych, jakie znalazłam w internecie - stąd pozwalam sobie na "zawracanie głowy".

  Z góry dziękuję za (każdą) odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No ja o takich właściwościach nie słyszałam. Zapewne wielu się zdziwiło, że taki olejek można zażywać doustnie. To teraz można łykać bez obaw, że coś się nam stanie. Takich rzeczy trzeba szukać, lekarz ci nie powie...

  OdpowiedzUsuń
 3. W okresie ciąży, w połogu, w całym okresie karmienia piersią nie stosujemy olejków eterycznych.

  OdpowiedzUsuń